Jak trudny i poważny to temat wie ten, komu kret zniszczył piękny trawnik albo i całe uprawy. Najgorzej mają ci, którzy wokół swojej działki mają ugory.
Paradoksalne w walce z kretami jest to, że są to stworzenia pożyteczne, które żywią się chociażby pędrakami. Krety są bowiem mięsożerne. Można też ich pracę w ziemi potraktować jako użyźnianie gleby. Większość z nas patrzy jednak na krety jak na szkodniki. Punkt widzenia zależy od ogrodnika i od tego, ile kret zniszczył.
W świetle prawa kret jest zwierzęciem pod ochroną, ale ochrona nie obejmuje go na prywatnych działkach.
Metody walki z kretami możemy podzielić na:
- Mechaniczne – pułapki i zasadzki. Jedną z popularniejszych jest wbijanie palików w ziemię i umieszczanie na nich pustych plastikowych butelek lub puszek. Wiatr, który hula w butelkach świszczy, a tego dźwięku krety nie lubią i się go boją. Krety są wrażliwe na dźwięki i wibracje.
- Chemiczne, przy których trujemy siebie i krety, dlatego ich nie polecamy. Mogą szkodzić zwierzętom domowym i dzieciom.
- Naturalne – wykorzystujące zapach. Można chociażby zostawić w korytarzu włosy psa. Preparatów opartych na zapachu jest w sklepach najwięcej. Ich zaletą jest to, że są ekologiczne i dość łatwe w użyciu. Na pewno sprawdzą się w mniejszych ogródkach.
Wychodząc naprzeciw ogrodnikom amatorom, firma Target stworzyła łatwy w użyciu spray na krety. Bardzo silny zapach przepędzi krety z korytarzy wydrążonych w twoim ogrodzie.
Zapachy odstraszające krety
- czosnek – najlepiej kupować gotowe kostki robione z miazgi czosnkowej, gdyż mają bardzo intensywny zapach
- zapach psiej sierści – pies to naturalny wróg kreta
- resztki rybne
- zapach szachownicy cesarskiej
- zapach narcyzów
- aksamitki
Dla tych, którzy dopiero będą zakładać swoje ogrody, mamy kilka podstawowych wiadomości:
Otóż, kretów możesz się spodziewać wtedy, gdy w twoim sąsiedztwie znajdują się tereny niezagospodarowane – ugory. Krety pojawią się z chwilą, gdy zaczniesz, na przykład, dbać o trawnik przez co rozmnożą się niezliczone rzesze pożytecznych owadów i pędraków. Wiele działek znajduje się przy rowach, stawach lub małych ostojach naturalnych. Tam również magazynowane są odpady organiczne. Materia ta ściąga różne gryzonie – nawet do 2-3 metrów za naszym ogrodzeniem.
Budując nowy ogród zaplanuj założenie plastikowej siatki. Prawidłowo ułożona skutecznie ochroni przed inwazją kretów. Ważne aby była przyszpilkowana do podłoża.
Trawę możesz siać na siatce.
Naturalnym wrogiem kretów i myszy są lisy i koty. Dlatego, jeśli sąsiad z pobliskiej posesji ma kota i czasem wypuszcza go wolno, to przymknij na to oko. Jego pupil działa w okolicy na twoją korzyść.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz również KRETOŁAP. Kretołap jest pułapką pirotechniczną. Jest bardzo łatwy w montażu (założenie zajmuje tylko minutę) i użyciu. Działa już w przeciągu 48 godzin. Nie jest to jednak sposób humanitarny, więc stosujmy go w ostateczności. Pamiętaj o tym, że ziemia z kopców kretów jest ładnie użyźniona, więc jeśli nie masz problemu z tym, by od czasu do czasu robić dosiewkę trawy, to ciesz się wartościową ziemią. Wykorzystasz ją w warzywniku albo na rabatach.