ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Rozmnażanie lilii

Masz lilie w swoim ogrodzie? Zastanawiasz się, jak je rozmnożyć i sprawić, żeby były jeszcze piękniejsze niż dotychczas? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej, zarówno w tekście jak i na filmiku instruktażowym załączonym na koniec artykułu.

Już za chwilę przyjdzie jesień. Zanim to nastąpi niektóre roślin w naszym ogrodzie należy przesadzać, rozmnożyć. Plony możemy zostawić dla siebie lub podzielić się z kimś. Może dać dzieciom na ich nowo zakupioną działkę?

W naszym ogrodzie w Suminie przyszedł czas na rozmnożenie lilii, które sadziliśmy trzy lata temu. Roślina widoczna na filmiku pięknie kwitła, to wyjątkowa, cytrynowa odmiana. Przed rozmnażaniem pościnaliśmy uschnięte już kwiatostany lilii.

JAK ZABRAĆ SIĘ ZA ROZMNAŻANIE TYCH ROŚLIN?

Wykopujemy ich karpę i dokładnie przeszukujemy w poszukiwaniu młodych cebulek. Jeśli kępa jest bardzo dobrze zbudowana, to znak, że to najwyższy czas na przesadzenie rośliny. Dlaczego?

W zbyt dużym zagęszczeniu lilie drobnieją, nie otrzymują wszystkich składników pokarmowych i z czasem mogłyby w ogóle przestać kwitnąć.

Uwaga! Cebule schowane w karpie mogą być duże, ale i naprawdę małe. Trzeba być uważnym. Z dużych cebul nowa roślina może nam zakwitnąć już w rok po posadzeniu Na kwiaty z małych cebul będzie trzeba poczekać o rok dłużej.

Korzeni cebul nie obrywamy. Zebrane cebule odkładamy do ciemnego i ciepłego miejsca na tydzień (może to być garaż). W tym czasie cebule odpoczną od ziemi, a my możemy zastanowić się, co z nimi zrobić- zaplanować gdzie posadzić lub komu sprezentować. Nie martwcie się, w trakcie takiego leżakowania korzenie cebul nie uschną.

Z dwóch krzaków naszych cytrynowych lilii, które powstały kilka lat temu z dwóch cebul, zebraliśmy ok. 30 dużych i 30 małych cebul! To plon niemal jak przy zbieraniu ziemniaków. Mamy nadzieję, że wasze zdobycze będą podobne. Jeśli jednak w przypadku Twojej lilii było inaczej, nic straconego. Na to również jest sposób. Możesz rozmnożyć lilię z łusek cebul. Jak? Podziel cebulę na łuski, z co drugiej łuski powinna wypuścić młoda cebula.

KIEDY SADZIMY MŁODE CEBULE?

Uzyskane w ten sposób cebule lub łuski sadzimy 1−2 tygodnie po wykopaniu. Przed zasadzeniem wyjątkowo długie korzenie cebul możemy lekko oberwać. Cebule sadzimy na głębokości ok. 10 cm. Jeśli chcemy mieć kilka roślin obok siebie, pamiętajmy, aby sadzić je w rozstawie 30×30 cm. Wszystko dlatego, ponieważ lilia ma naprawdę obfite liście, a tedy również i kwiatostan rośliny jest ładny, a więc duży i szeroki. Dlatego rośliny nie mogą być posadzone gęściej, bowiem przy wietrze mogłyby zwyczajnie poobijać się o siebie.

You do not have sufficient freedom levels to view this video. Support free software and upgrade.

 

Exit mobile version