Site icon ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Jak przechować pelargonie do wiosny?

Pelargonie to rośliny dwuletnie, więc spokojnie można je przezimować. Aby przedłużyć ich żywot, na wiosnę można z nich zrobić sadzonki. Wszystkiego dowiesz się z poniższej prostej instrukcji.

Krok 1. Pelargonie, które do tej pory przebywały na zewnątrz, przesadź do nowych donic. Użyj specjalnej ziemi do pelargonii, którą można (ale nie trzeba) wzbogacić domieszką torfu lub kompostem.

Krok 2. Wykop po kolei pelargonie z dotychczasowego miejsca, w którym rosły (zachowując ich bryłę, a więc system korzeniowy z odrobiną ziemi). Roślinę wraz z bryłą przesadź do nowych donic. Na dnie nowej donicy umieść trochę podłoża, wsadź roślinę z bryłą, obok kolejną i zasyp resztą podłoża.

Krok 3. Po przesadzeniu umieść pelargonie na parapecie w domu (lub w innym miejscu, gdzie jest dostęp do światła i temperatura nie spada poniżej 10-15°C; gdyby pozostawić je na zewnątrz, rośliny by zmarzły). Oberwij przekwitnięte kwiatostany. Mniejsza ilość światła wpadającego do pomieszczenia spowoduje, że owszem roślina będzie jeszcze przez jakiś czas kwitła, ale potem pąki kwiatowe zanikną i pelargonia będzie się rozwijać tylko w pędach.

Wiosną wystaw pelargonie z powrotem na zewnątrz.

Jak przedłużyć żywot pelargonii?

Exit mobile version