Jak pozyskać nasiona kwiatów?
Lato to idealny okres do pobierania i wysiewania nasion z przekwitniętych bylin i kwiatów jednorocznych. Jest to świetna alternatywa dla kupowania nasion ze sklepów ogrodniczych, które niemało kosztują.
Pobrane nasiona z własnych roślin mamy całkowicie za darmo, a w dodatku, nigdy nie wiemy, jaki kolor kwiatów nam wyrośnie, bo nie wszystkie byliny powtarzają cechy rośliny matecznej. Wysiewając własne nasiona możemy obserwować całą paletę barw, kiedy wysiane rośliny zakwitną.

Idealnym przykładem roślin, z których śmiało możemy pobrać nasiona po przekwitnięciu są ostróżki. Kiedy zawiążą już nasiona, możemy obciąć cały pęd kwiatostanowy i odłożyć w zacienione, przewiewne miejsce. Po wstępnym przesuszeniu wkładamy pędy z owocostanami do toreb papierowych, aby z biegiem czasu wysypały się z nich nasiona, które będą gotowe do wysiewu. Włożenie ich do torebek zapobiegnie mieszaniu się nasion i otrzymamy tylko i wyłącznie czyste nasiona ostróżek.


Kolejnymi roślinami, z których spokojnie możemy pobrać nasiona są mak, łubin i orlik. Po przekwitnięciu i zawiązaniu nasion, obcinamy owocostany wraz z fragmentem pędów i suszymy w sposób identyczny jak w przypadku ostróżki.


W ten sposób możemy pobrać nasiona z wielu roślin, powiększając swoją kolekcję i eksperymentując z kolorami kwiatów. Zebrane w ten sposób nasiona, przeważnie około dwóch tygodni po przekwitnięciu, wysiewamy w sierpniu. Zdążą one przed nadejściem zimy wytworzyć rozety liściowe, które zakwitną następnej wiosny. Samodzielnie pozyskane nasiona dadzą nam satysfakcję, kiedy zakwitną całą feerią barw.
Zapraszamy do naszego sklepu ZielonePogotowie.pl. Zapraszamy po wszystkie niezbędne artykuły do ogrodu. W ofercie także poradniki i kalendarze naszego autorstwa.

Autor tekstu: Dawid Albecki
Poniżej galeria kwiatów, z jakich jeszcze możemy pozyskać nasiona.










Czytaj więcej o tym: Jak przygotować sadzonki z bylin?
Z miłą chęcią przecztałam od deski do deski. Mam różne publikacje nt ogrodnictwa, ale to co tworzy Pan z córką jest napisane zrozumiale i opatrzone pięknymi zdjęciami.
Dziekujemy!
Brak słów jak jesteście cudowni! Uwielbiam *Zielone Pogotowie* Spacery po bajkowy
Ranczu wprawiajă w dobry nastrój. A jeszcze te wszystkie informacje o tych Cudach Przyrody przekazywane przez Was w tak miły i zrozumiały sposób wprawiajă ,że te wszystkie informacje pochłania się w mig i bez problemu zapamiętuje. Pozdrawiam Panią Michalinkę i Jej Tatinka ❤ życzę Państwu dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności w tym cudownym działaniu *Zielonego Pogotowia*❤
Bardzo dziekujemy, takie komentarze dodają nam skrzydeł. ☺️
To my Wam dziękujemy , że jesteście właśnie Tacy ❤👍
Ja też co tydzień wyczekuję filmiku z rancza. Pieknie się spaceruje po nim.👏
Ale Pan trafił, akurat zasiadłem do komputera przeczytać, jak pozyskać (kiedy) nasiona maku i chabra 🙂