Skip to content

Rozmnażanie Budleji

Budleja Dawida, zwana także motylim krzewem, to niekwestionowana ozdoba każdego ogrodu. Swoimi niepowtarzalnymi, podłużnymi kwiatami robi ogromne wrażenie i może być konkurencją dla wielu popularnych roślin ozdobnych. Pędy budlei owieszają się pod ciężarem okazałych kwiatostanów, tworząc dynamiczną kompozycję. Jej kwiatami możemy się cieszyć od czerwca aż do października, a ich zapach przywabia wiele motyli, stąd nazwa zwyczajowa krzewu. W tym artykule dowiesz się, jak rozmnożyć tą wspaniałą roślinę, aby powiększyć swoją ogrodową kolekcję o kolejne egzemplarze.

IMG_8773
Budleja Dawida

Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, jest pobranie z rośliny matecznej pędu, na którym przekwitają już kwiaty. Taki pęd jest w idealnym stopniu zdrewnienia. Zabieg pobrania pędu i rozmnażania wykonujemy w drugiej połowie lata.

IMG_2592
Pierwszy krok – pobranie silnego pędu na sadzonki

W celu wykonania sadzonek, tniemy pęd na fragmenty tak, aby miały ok. 8 cm. Na górze pozostawiamy międzywęźle z jednym liściem, a na dole goły fragment pędu, który powinien mieć przynajmniej 3-4 cm (sadzonki identyczne jak w przypadku hortensji).

Wystartowaliśmy ze sklepem ZielonePogotowie.pl. Zapraszamy po wszystkie niezbędne artykuły do ogrodu. W ofercie także poradniki i kalendarze naszego autorstwa.

IMG_2595
Cięcie pędu na sadzonki

Budleja ma stosunkowo małe liście więc możemy zostawić po jednym listku na sadzonce. Jeśli są to młode listki, możemy zostawić ich nawet kilka.

IMG_2598
Gotowa sadzonka

Piętki tak wykonanych sadzonek maczamy w Kaptanie (lub w dowolnym ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych).

IMG_2599
Kolejny krok – moczymy piętki sadzonek w Kaptanie lub ukorzeniaczu

Rośliny ukorzeniamy w mieszaninie piasku z torfem, aby zdążyły jeszcze lekko podrosnąć do zimy (o przygotowaniu takiego podłoża możesz przeczytać w jednym z naszych artykułów).

Przygotowanie podłoża do ukorzeniania roślin

IMG_2604
Budleję ukorzeniamy w mieszaninie piasku z torfem
IMG_2608
Przy pielęgnacji sadzonek pamiętajmy o ich zraszaniu oraz trzymaniu ich pod osłoną z foli w zacienionym miejscu.

Budleja ukorzenia się bardzo szybko, bo nawet w 2 tygodnie. Jest to roślina łatwa w rozmnażaniu i szybko możemy uzyskać nowe, zachwycające krzewy, które będą tętniły życiem na naszych rabatach, wabiąc całe chmary motyli.

Filmik – rozmnażanie Budleji

IMG_8774
Kwiatami Budleji możemy się cieszyć od Czerwca aż do Października, a ich zapach przywabia wiele motyli.

Autor tekstu: Dawid Albecki

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: