Skip to content

Jesienne przycinanie malin

Sposób, w jaki przycinamy maliny zależy od tego, czy mamy do czynienia z rośliną owocującą z pędów dwuletnich czy jednorocznych. A czy Ty wiesz, jakie masz maliny?

IMG_3515
Maliny możemy przycinać już od listopada do marca.

Jeśli Twoje maliny owocują pod koniec sierpnia, czyli późno, to mamy do czynienia z maliną jednoroczną. Wiosną wypuszcza ona pęd, który owocuje w tym samym roku. I takie pędy obcinamy do samej ziemi, zostawiając jedynie kilkucentymetrowy kawałek nad ziemią.

IMG_3518
Maliny owocujące na pędach jednorocznych przycinamy tuż nad ziemią.

Jeśli twoje drzewko owocuje latem, owoce są dość słodkie i czasami znajdziesz w malinie robaka, to znak, że Twoja malina owocuje na pędach dwuletnich. I jak takie drzewko przyciąć? Jeśli pęd przekwitł, to obcinamy go przy samej ziemi. Zostawiamy kikut kilkucentymetrowy. Musimy to zrobić, bo inaczej pęd zaschnie.

IMG_3520
Przy malinach owocujących na pędach dwuletnich, przekwitły pęd, obcinamy przy samej ziemi. Jeśli tego nie zrobimy i tak zaschnie.

Ale, jeśli na drzewku letnim są pędy jednoroczne, czyli takie, które jeszcze nie dały owocu, to należy je tylko skrócić. Wystarczy, że pędy będą nam sięgać do biodra, albo mogą być jeszcze krótsze. Im bardziej pędy skrócimy, tym owoce będą silniejsze i smaczniejsze. One na wiosnę wypuszczą z pączków – widocznych jesienią – kolejne pędy boczne, które dadzą nam kwiaty i owoce.

IMG_3523
Jeśli na drzewku letnim są pędy jednoroczne, czyli takie, które jeszcze nie dały owocu, to należy je tylko skrócić.

Z obciętych pędów drzewka letniego można zrobić sadzonki zdrewniałe. Należy gałązkę pociąć na równe części, około 15-20-centymetrowe. I wsadzić każdą z osobna do wcześniej przygotowanego gruntu, pamiętając o tym, żeby pączki były skierowane ku górze. Wystarczy, że jeden pączek będzie nad ziemią. Odległość między każdą sadzonką powinna wynosić 40 centymetrów. Następnie, ziemię wokół sadzonki lekko przydeptujemy, żeby przylgnęła do sadzonki.

IMG_3524
Z obciętych pędów drzewka letniego można zrobić sadzonki zdrewniałe.

Z malin, które owocują z pędów jednorocznych, lepiej robić sadzonki korzeniowe. Należy takie drzewko wykopać, albo wyciągnąć z ziemi, jeśli nie stawia oporu. Obciąć, zostawiając jedynie 25-centymetrowy pęd z korzeniem. Za długie korzenie można przyciąć. I mamy gotowe sadzonki, które sadzimy w nowym miejscu. Wiosną obcinamy jest tuż przy ziemi.

Podsumowując, jesienią obcinamy te pędy, z których owoce zjedliśmy kilka miesięcy wcześniej.

Film: Jak przyciąć maliny?

Autor: Grzegorz Majda

Tekst: Kam

Zdjęcia: Michalina Trempała

One thought on “Jesienne przycinanie malin Leave a comment

  1. Maliny potrafią się strasznie rozrosnąć w ogrodzie, wystarczy czasem jeden sezon nie zadbać o nie. U mnie tez oczywiście musi być kolorowo w ogrodzie. Sadzonki ciemierników będą świetnie uzupełniać inne byliny

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: