Skip to content

Kule dla ptaków

W niektórych regionach Polski zaczął się już czas dokarmiania dzikich ptaków. Temperatury w nocy i w dzień spadają poniżej 0. Mamy już  śnieg w niektórych regionach kraju.

47263600_2009289372464888_9193265694794317824_n
W sklepach można kupić od koloru do wyboru nasiona luzem, kule, pałki, domki, wieńce, orzechy takie i siakie..  aby dokarmiać ptaki. Można też zrobić takie kule samemu. Zdjęcie: Renata Darga

Ptaki nie mają już co jeść w ogródkach, ponieważ wiele osób nie posadziło roślin które zapewniają pokarm w okresie jesiennym i zimowym, takich jak dzika róża, ognik, jarzębina, głóg, berberys, jabłka późne i wiele innych roślin. A jeżeli już są takie rośliny w ogródkach i na łąkach oraz rowach przydrożnych pamiętajmy o ptakach, które przelatują nad naszym krajem udając się do cieplejszych miejsc. Te ptaki również muszą się pożywić. Może się tak zdarzyć że nie wystarczy dla naszych polskich ptaszków pokarmu. Należy im wtedy pomóc zapraszając je do naszych ogrodów. Owszem mogą zapaskudzić ogród kupą, ale ale hej …. mamy darmowy nawóz a i mogą przynieść do naszego ogrodu jakąś fajną roślinkę  w postaci nasionka 😊 Poza tym  pomagają w eliminowaniu komarów, kleszczy, ślimaków, pędraków i wiele innych szkodników.  W sklepach można kupić od koloru do wyboru nasiona luzem, kule, pałki, domki, wieńce, orzechy takie i siakie..  aby dokarmiać ptaki. Owszem można iść na łatwiznę, jednak bardzo Was proszę usuwajcie tą straszną plastikową siatkę przytrzymującą kulkę. Napatrzyłam się na zdjęcia i wiem ,że ptaków które zaplątały nóżki w tej siatce, umierały nie mogąc się uwolnić. Dlatego, jeszcze raz, bardzo proszę usuwajcie tą siatkę. Jeżeli nie możecie położyć tej kuli w karmiku a musicie ją zawiesić wbijcie w ten tłuszcz patyk i przymocujcie do niego sznurek. Wymyślcie rozwiązanie, jak zamocować bez siatki. Nie idźcie na łatwiznę, aby potem nie płakać.

Ok do  rzeczy 😊

Po co przepłacać jak można samemu zrobić kulę, nie tylko dla ptaków.

Wspomniane kule i nie tylko mogą zawierać nasiona dla dzikich ptaków kupione w markecie, lub w sklepie zoologicznym. Mogą zawierać posiekane suche owoce jak: rodzynki, morele, żurawinę, orzechy  (nie solone i bez przypraw) laskowe, włoskie, pistacjowe, ziemne zwane też arachidowe, wyłuskaną dynię, siemię lniane, kaszę (nie gotowaną) ale nie ryż. Jako „kleju” do łączenia nasion, owoców i orzechów możemy użyć smalcu, żelatyny lub masła orzechowego nie solonego. Aby mieć pewność, że masło nie jest szkodliwe dla ptaków możemy takie masło samemu zrobić (jak komuś chce się bawić 😉).

Masło orzechowe: obrane nie przyprawione i nie posolone orzechy mielimy w młynku tak długo, aż zrobi się tłusta gładka papka. Najlepsze orzechy to ziemne, czyli arachidowe i włoskie. Masło można wymieszać z nasionami i owocami. Wszystko robimy w rękawiczkach, aby nie mieć upapranych rąk. Potrzebujemy 2 misek, rękawiczek jednorazowych, kubek jako miarkę, woreczków (ja trzymam wszystkie kule, wieńce i inne ozdoby w zamrażalniku, ale można też w lodówce, chodzi o to, aby smalec, masło i żelatyna się nie rozpuściły w temp. pokojowej). Nie radzę owijać kul w folię aluminiową, bo odwijane trzymanych w zamrażalniku kul to wielki horror (wierzcie mi zrobiłam to raz i w mojej głowie leciały same słowa nie cenzurowane). Do miski wsypujemy nasiona i suche owoce. Dodajemy kilka (na oko) łyżki masła orzechowego tyle, aby nasiona i owoce się ze sobą skleiły. Mieszamy rękami w rękawiczkach, w razie potrzeby dodając więcej masła. Możemy uformować kulę lub wsadzisz wszystko w kubek, filiżankę z wbitym patykiem aby ptaki miały jak utrzymać się jedząc. Zanim uformujemy kulę można zamontować sznurek. Wokół sznurka formujemy kulę, którą wkładamy do woreczka i wkładamy do zamrażalki. Kubki i filiżanki zawieszamy na gałązkach drzew, lub karmniku zawiązując sznurek na uszach.

Żelatyna: jest idealna do robienia ładnych i kolorowych wieńców, ponieważ jest przezroczysta i jak ładnie poukładamy nasiona i owoce mamy piękne osoby do ogrodu. Potrzebujemy formę, miskę z dziubkiem do żelatyny, trochę oleju i pędzelek. Żelatynę rozrabiamy według opisu na opakowaniu (ja daję 2 lub 1½ żelatyny, aby „klej” był trwalszy). Do formy babki z dziurką, którą wcześniej trzeba wysmarować olejem (za pomocą pędzelka) na dno wykładamy pokrojone owoce, takie jak morela, żurawina. Gdy będą na wierzchu i będą ładnie wyglądać wsypujemy nasiona na owoce i układamy orzechy. Zalewamy delikatnie żelatyną tak, aby nie wymieszały się ze sobą. Wstawiamy do lodówki na 24h, aby wszystko stężało. Olej pomoże wyciągnąć wieniec z formy. Przewiązujemy kolorową tasiemkę przez dziurę w wieńcu i wieszamy na drzewie. Tak samo postępujemy z formami do babek lub formy babek z piasku tylko zanim wstawimy do lodówki, aby żelatyna stężała zatapiamy sznurek lub kolorową tasiemkę. Nie zrobisz kuli z żelatyny 😊 chyba, że się ma formę kuli 😉

IMG_20181122_164138
Zestaw potrzebny do przygotowania kuli dla ptaków. Zdjęcie: Pani Zuzanna.

Smalec: Jest najprostszy i najszybszy, bez bawienia się w mielenie i rozrabianie „klejem” do kul, kubków, filiżanek i form do babek. Niektórzy roztapiają smalec, ale ja odkryłam, że nie trzeba. Kiedyś przypadkiem zostawiłam kupiony smalec na blacie kuchennym, na noc i okazało się, że po kilku godzinach w temp. pokojowym smalec robi się plastyczny jak plastelina. Do wykonania kuli potrzebujemy 2 miski, rękawiczki jednorazowe, kubek na miarkę, nasiona, owoce, orzechy, formy, filiżanki, kubki i woreczki aby włożyć kule do zamrażalki.  Do jednej miski wrzucam 1 lub 2 kostki smalcu, w zależności jak dużą kule chcemy mieć. W drugiej misce przygotowujemy nasiona  z orzechami i owocami, lub same nasiona. Odmierzamy 1 do 2 kubków nasion i wsypujemy do smalcu. Używając rękawiczek ugniatamy wszystko, jak ciasto tak długo, aż wszystkie wsypane nasiona wymieszają się ze smalcem. Jeżeli chcemy smalec z nasionami włożyć do form można wyłożyć woreczkiem, lub folią spożywczą formę (będzie łatwiej wyciągać smalec z formy). Na dno formy wykładamy owoce i orzechy a następnie na to wykładamy smalec z nasionami i lekko dociskamy, aby smalec ułożył się w kącikach, wtedy będzie miał kształt formy. Zatapiamy w nim sznurki, aby było można powiesić w karmiku, lub na drzewie. Nie wyciągamy foli, ani woreczka z formy, gdy będziemy wstawiać do zamrażalki. Po 24 h można wyciągnąć formę bo smalec zamarznie i wtedy usunąć folię z formy do babki. Taki smalec wkładamy do woreczka i wkładamy ponownie do zamrażalki. Wyciągamy tylko, gdy chcemy nakarmić ptaki. Kulę formujemy  i można powbijać w nią trochę owoców i orzechów, aby ładnie wyglądała, jeżeli nie wymieszaliśmy wcześniej owoców i orzechów z nasionami. Wsadzamy do woreczka kulę i wsadzamy do zamrażalki. Wykładamy gdy chcemy nakarmić ptaki.

20161127_202534
Gotowe kule dla ptaków. Zdjęcie: Pani Zuzanna.

Ja zaczynam karmić ptaki, gdy temp spadnie na – i gdy zaczną szukać jedzenia blisko domu. Kończę karmić je, gdy temp. będzie w nocy na + nie dłużej, ponieważ raz postanowiłam karmić ptaki do kwietnia i miałam problem, ponieważ ptaszkami zainteresowały się nie tylko koty, ale i drapieżne ptaki jak krogulec. Niestety samiczka wpadła na ścianę stodoły łowiąc przy karmiku ptaki  i łamiąc skrzydło.  Nikt w okolicy nic chciał się nią zająć. Musiałam poszukać w okolicy stowarzyszenia, które ratuje dziką zwierzynę. Ratowanie Krogulca zajęło mi 2 dni oraz wiele nerwów i nie przespanych nocy (ptaka trzymałam w domu w dużym kartonie, aby nie poraniła sobie więcej skrzydeł) a to wszystko dlatego, że postanowiłam karmić ptaki dłużej niż powinnam.

47054599_2009289335798225_281144985783369728_n
Zdjęcie: Renata Darga

Czy też dokarmiacie ptaki w swoich ogrodach i jeśli tak to w jaki sposób?

Autor: Pani Zuzanna

2 thoughts on “Kule dla ptaków Leave a comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: