Site icon ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Dlaczego moje drzewa nie rosną?

Odpowiedź przeważnie jest taka, że drzewka nie rosną z powodu przesuszenia. Gdy kupujecie drzewko, sprawdźcie jego korzeń. Jeśli jest brązowy, to znaczy, że jest suchy. Albo, jeśli w porę nie reagujecie, gdy coś dzieje się z pniem, to znaczy, że sami przesuszacie drzewo. I właśnie dlatego ono nie rośnie. Nie krążą w nim soki.

Objawy są takie, że na korze pojawiają się nierówności, guzy, takie jakby żylaki. Tkanka przewodząca nie spełnia swoich funkcji. Soki w drzewku nie mogą prawidłowo krążyć. I to powoduje martwicę kory. Lekko dotknięta odchodzi od pnia.

Objawy chorującego drzewa są takie, że na korze pojawiają się nierówności, guzy, takie jakby żylaki.

Drzewko, które rozwija się prawidłowo, ma gładką korę. Pień jest mocny, ma ładny kolor, adekwatny do gatunku. Nie dochodzi w nim nawet do chwilowego zatrzymania soków w skórze.

Drzewko, które rozwija się prawidłowo, ma gładką korę. Pień jest mocny, ma ładny kolor, adekwatny do gatunku.

Drzewko, które choruje, wypuszcza więcej odnóg. W ten sposób chce przedłużyć swój żywot.

Co zrobić z chorym drzewem?

Najlepiej chore, przesuszone drzewko, ściąć. Jak najniżej. Wtedy ono ma szansę odrosnąć z tej szyjki korzeniowej. Chyba, że jest to drzewko szczepione, wtedy należy ściąć je wyżej.

Próby leczenia przesuszonego drzewa mogą zakończyć się fiaskiem. Jeżeli przy chorym pniu pojawiły się już odrosty z korzenia, lepiej zostawić któryś z nich, a chory uciąć nisko.

Główny pień jest już martwy, dlatego lepiej go przyciąć nisko i zostawić dominujący odrost z korzenia.

Autor: Grzegorz Majda

Tekst: Kam

Zdjęcie: Michalina Trempała

Exit mobile version