Site icon ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Kiedy i jak siać pomidory?

Pomidory koktajlowe na balkonie

Pomidory koktajlowe na balkonie

Od początku lutego w sklepach pojawiają się nasiona, a to oznacza, że czas siać pomidory. Na początek w domu, w malutkich doniczkach, potem przesadzisz je do większych donic, a na końcu do gruntu. Oczywiście przełom lutego i marca to nie tylko czas siania pomidorów, ale też wielu innych warzyw.

Jak zrobić rozsadę pomidorów?

Jeśli chcesz zabezpieczyć nasiona przed zgorzelą siewek, białą zgnilizną, szarą pleśnią, to warto użyć zaprawy nasiennej.
Zaprawa nasienna jest odpowiednia do wszystkich nasion i dla każdego rodzaju gruntu.

Do przygotowania nasion pomidorów potrzebujesz mały słoik z zakrętką, zaprawę, paletę do rozsady albo naszą miniszklarenkę,
pęsetę, no i oczywiście ziemię, w której wszystkie nasiona wysiejesz.

Nasiona wsyp do słoika i dodaj odrobinę zaprawy. Słoik zakręć, potrząśnij nim, aby dokładnie wszystko ze sobą połączyć. Następnie wysyp tę mieszankę na kartkę papieru czy tekturę i pęsetą wkładaj w ziemię. Nasiona muszą znaleźć się lekko pod powierzchnią ziemi.

Wysiew nasion do miniszklarenki

Gdzie przechowywać rozsady pomidorów?

Taką paletę umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu. Aby za bardzo nie nawodnić nasion, najlepiej wlewać wodę do podstawka. Dlatego tak ważne jest to, w czym posiejesz warzywa. Doniczki powinny mieć dziurki.

Możesz również podłoże podlać przed wysianiem. Ziemię do siewu wymieszaj z hydrożelem i wlej do niej wodę. Takie wilgotne podłoże nie wymaga, by podlewać nasionko, które znajdzie się już pod ziemią. Podlej na drugi dzień, i na kolejny, aż coś wyrośnie.

Nasiona zaczną kiełkować po 7. dniu od wysiania. Najpierw, na maleńkich łodyżkach pojawią się na pierwsze liścienie, a potem wyrosną dwa liście właściwe. I to będzie ważny moment. Jeśli posialiśmy zbyt gęsto, to trzeba zrobić przerywkę.

A gdy urosną kolejne liście, pomidory trzeba pikować – przesadzić do większych doniczek.

Pod koniec kwietnia możemy przesadzić do tuneli foliowych albo do szklarni pomidory, które wysialiśmy wcześniej, na początku marca.

Jeśli robiliśmy rozsady później, to gdy już nie będzie przymrozków, czyli w połowie maja, pomidory można posadzić na zewnątrz. Pomidory
są bardzo ciepłolubne.

Jakie warzywa możemy siać na przełomie lutego i marca?

Jak wysiewać i zaprawiać nasiona?
Exit mobile version