Marcowe rozmnażanie pelargonii

Nadszedł czas budzenia kwiatów z zimowego snu. Pelargonie trzymane do tej pory na klatkach schodowych czy w piwnicach mogą wrócić do domu, żeby się trochę ogrzać. A my możemy je trochę przyciąć i dzięki temu zrobić sadzonki. Rozmnażanie pelargonii to nic trudnego.

Pelargonia przez zimę nie próżnowała i wydała młode pędy. To właśnie z nich stworzymy sadzonki, które na początku maja przesadzimy do większych donic i umieścimy na balkonach i tarasach. Im więcej sadzonek, tym piękniejszy balkon i większa zazdrość sąsiadów.

Gdzie dokładnie uciąć?

Spójrzmy na nowe przyrosty i zwróćmy uwagę na międzywęźla. Widać, że
z czasem stają się one coraz krótsze, a na końcach niektórych z nich pojawiają się pąki. Gałązkę ucinamy w miejscu, gdzie międzywęźle jest najdłuższe. Dzięki temu nasza sadzonka będzie miała około 10, 15 centymetrów. Piętka będzie długa i to właśnie ją wsadzimy w ziemię na głębokość trzech centymetrów.

W czym posadzić?

Sadzonkę sadzimy do małych doniczek czy pojemników, do ziemi kwiatowej, uniwersalnej.

My polecamy nasze pojemniki do rozsady, które możecie kupić w naszym sklepie internetowym: https://zielonepogotowie.pl/pl/p/DZIESIECIOPAK-DO-ROZSADY-52X50X55-10-szt./537.

IMG_5136-e1553079056295-225x300 Marcowe rozmnażanie pelargonii
Sadzonka pelargonii

Najlepsze miejsce dla sadzonek

Sadzonki przechowujemy na parapecie w domu, gdzie jest ciepło, ale nie ma zbyt mocnego słońca i pamiętamy o ich regularnym, ale nieprzesadnym podlewaniu. Idealnie, jeśli dwa, albo nawet trzy razy dziennie zrosimy listki wodą.

https://zielonepogotowie.blog/2017/11/20/jak-przechowac-pelargonie-do-wiosny/

Po dwóch, trzech tygodniach roślinki powinny mieć własne korzenie
i ładnie się rozrosnąć. Młodym pędom ucinamy wierzchołki. Następnie przesadzamy pelargonie do większych donic, ale dopiero w połowie maja, gdy nie ma już zagrożenia przymrozkami, przenosimy je na zewnątrz.

Młode pelargonie będą kwitły w tym samym roku, w którym pobraliśmy sadzonki.

Ciekawostki

  • Sadzonki pelargonii możemy zrobić także z samych liści.
  • Pelargonia po przekwitnięciu nie musi być przycinana. Robimy to dopiero po zimie, gdy nasza roślina ma nowe przyrosty, a stare liście zżółkły.