Site icon ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Dlaczego wrzosy nie rosną?

Wrzosy potrzebują odpowiedniego podłoża, aby prawidłowo się rozwijać. Pocieszające jest to, że one nie mają zbyt wielu wymagań, dlatego Zielone Pogotowie podpowiada, jak nie rozpieścić wrzosów i dać im szansę na rozwój.

Jeśli chodzi o odpowiednie podłoże dla wrzosów, to nie może to być glina, torf, czarnoziem, tylko mieszanina piasku z torfem. Dokładnie tak jak w przypadku iglaków, których nie można rozpieścić zbyt dobrą glebą, bo nie puszczą korzeni zbyt głęboko.

Torf wysoki, który dodajemy do piachu musi być włóknisty i brunatny. Nie może być czarny i mokry, bo wrzos zgnije. Wilgoć to nie jest dobry pomysł, jeśli mowa o wrzosach.

Wokół wrzosów nie możemy mieć żadnego automatycznego nawadniania. Wrzosów też często nie podlewamy. Robimy to rzadko, ale obficie.

Stanowisko dla wrzosów

W naturalnych warunkach wrzosy rosną tam, gdzie nic nie urośnie, bo jest za sucho, zbyt wietrznie, zbyt dużo piachu, ziemia jest jałowa. Pamiętajmy o tym, gdy zechcemy mieć u siebie wrzosy.

Wrzosy występują w niemal całej Europie oraz w przyległych obszarach Azji (Turcja, Syberia) i Afryki (góry w północnym Maroko, Azory, Madera). Na północy Europy spotykane są po najdalsze końce Półwyspu Skandynawskiego oraz na Islandii – czyli tam, gdzie klimat jest trudny i mało co rośnie.

Jak posadzić wrzos?

Kopiemy dół około 30-centymetrowy i wypełniamy go mieszaniną piasku z torfem. Możemy też przynieść trochę ziemi z lasu. Najpierw bryłę korzeniową moczymy w wodzie, potem wkładamy do naszej dziury i zakopujemy. Do ściółkowania warto użyć sosnową korę lub trociny z drzew iglastych.

Czym nawozić wrzosy?

Jedną z bardzo wygodnych metod jest nawóz, który sam siebie dozuje. Przez sto dni nie trzeba się martwić, czy nasze wrzosy są dobrze odżywione.

W naszym sklepie znajdziecie również nawozy dedykowane tylko wrzosom.

Wrzosy należy przycinać jesienią albo przed nadejściem wiosny. Tniemy tuż pod przekwitłymi kwiatostanami. Usuwamy też chore i suche pędy.

Mniej więcej od połowy sierpnia wrzosy zaczynają kwitnąć, zwiastując w ten sposób koniec lata i nadchodzącą jesień.

Exit mobile version