Site icon ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Jak chronić róże przed mrozem?

parawan chroni rośliny przed przymrozkami

Dlaczego trzeba chronić róże przed przymrozkami? Po pierwsze, nie wszystkie róże. Po drugie, nie tylko przed przymrozkami, ale również (a może przede wszystkim) przed wiosennym słońcem. Czytaj dalej, a wszystko stanie się jasne.

Co robić, aby róża nie zmarzła?

Zacznijmy od tego, że róże trzeba prawidłowo sadzić. Jest to podstawa. Najgorszym grzechem, jaki możemy popełnić jest niedostateczne podlewanie róż (ale też, na przykład, rododendronów). Róże muszą utrzymywać stałą wilgotność. Jeśli zimą zabraknie im wody, to mogą doświadczyć suszy mrozowej. Wilgotność świetnie utrzymuje glinka.

Najbardziej krytycznym czasem jest końcówka zimy i początek wiosny, gdy w dzień robi się cieplej, słońce przygrzewa, a w nocy temperatura spada. Mylne sygnały, które otrzymuje róża powodują, że gdy zaczyna rodzić się do życia, w nocy atakują ją przymrozki. I to właśnie w tym okresie musimy osłaniać róże od słońca. Najlepiej sprawdzą się do tego parawany.

Podstawą do tego, aby mieć piękne i kwitnące róże jest prawidłowe sadzenie. https://zielonepogotowie.blog/2019/05/20/jak-sadzic-roze/

Czym okrywać róże

Róże przycinamy wiosną, jesienią jedynie usuwamy suche części

Jakie róże potrzebują ochrony na zimę?

Jak obciąć róże przed zimą?

Przed zimą obcinamy jedynie suche, brązowe i słabe pędy, które bardzo obficie kwitły. Widać gołym okiem, że nie będzie z nich pożytku, a jedynie zabierają krzaczkowi energię. Cięcie jesienne nie jest cięciem głównym, bo takie przeprowadzimy wiosną – wtedy też trzeba odciąć zmarznięte, czarne końcówki.

Kiedy zabezpieczyć róże przed zimą

Należy poczekać na pierwsze przymrozki, aby róża zrozumiała, że nadeszła zima i lekko się zahartowała. Dopiero po nadejściu przymrozków można zabezpieczyć róże przez mrozem.

Jak zabezpieczać róże na balkonach?

Najlepszym rozwiązaniem jest włożenie doniczki do większego i wyższego pojemnika, wypełnionego torfem, włókniną albo korą – czymś co da różom izolację. Należy pamiętać o podlewaniu róż raz na dwa tygodnie.

Exit mobile version