Site icon ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Co robić, aby pietruszka wyrosła?

Podstawą uprawy pietruszki są nasiona wysokiej jakości, odpowiednia gleba, nawóz, stanowisko, wilgotność, a do tego solidne przerywanie. Naprawdę, pietruszka potrafi być wybredna i trudna, ale bez niej żadna zupa się nie uda. A jeśli ktoś nie próbował pieczonej pietruszki, to ma kolejny powód, aby nauczyć się uprawiać własną pietruszkę.

Jaką glebę lubi pietruszka?

Próchniczną, niezbitą, piaszczysto-gliniastą, ale dobrze nawożoną – na pewno mocniej niż w przypadku marchwi, która ma znacznie mniejsze wymagania niż pietruszka.

Ziemia musi być dobrze przekopana, oczyszczona z brył i kamieni – jeśli pietruszka natrafi na taką przeszkodę, to zacznie się rozwidlać.

Pietruszka nie lubi gleby zbyt ciężkiej, zbyt lekkiej, podmokłej, zbyt suchej, kamienistej i kwaśnej.

Idealne pH dla niej to 6,5-7,5, czyli więcej niż w przypadku innych warzyw.

Jaką glebę masz w ogrodzie?

Możesz oddać próbkę do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej albo użyć miernik czy zestaw do mierzenia pH gleby.

Jeśli gleba nie jest wystarczająco zasadowa, to należy ją wapnować – najlepiej wapnem z magnezem.

Jakie stanowisko dla pietruszki?

Słoneczne. Podobnie, jak większość warzyw, pietruszka potrzebuje dużo słońca. Nie można jej uprawiać w tym samym miejscu, co rok wcześniej.

Kiedy siać pietruszkę?

Pietruszka zaczyna kiełkować już w temperaturze 2 °C, ale ma długi okres kiełkowania – nawet do czterech tygodni, dlatego najlepiej wysiewać ją w kwietniu. Siana w maju może wyrosnąć kiepska.

Zasady uprawy

Jakiego nawozu potrzebuje pietruszka?

Najlepszy dla pietruszki jest nawóz organiczny. Wiosną szukamy dla niej nawozów azotowych, a jesienią potasowych. Można też zastosować nawóz ekologiczny do warzyw, który nie tylko zawiera azot, ale przede wszystkim jest pokarmem dla drobnoustrojów glebowych, które przerabiają go w próchnicę, czy w najlepszą glebę – utrzymującą wodę i substancje odżywcze.

Pietruszki nie sadzi się w miejscu świeżo nawiezionym obornikiem.

Nawóz ekologiczny do warzyw należy stosować wiosną, a obornik jesienią.

Jakość nasion pietruszki

Dobre nasiona pochodzą z certyfikowanych upraw, ważne, aby były przechowywane w odpowiednich warunkach. Idealnym rozwiązaniem jest hermetyczne zamknięcie.

Zdjęcie: pixabay/ ivabalk

Exit mobile version