ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Co siejemy w kwietniu?

W kwietniu robi się cieplej, więc można wysiewać nasiona do gruntu. Najpierw trzeba dać ziemi trochę nawozu organicznego (może też mączki bazaltowej), powietrza i wody, a na koniec zrobić w niej rowki i siać.

Warzywa strączkowe – groch i bób – to kwietniowe pewniaki. Siejemy je od razu do gruntu, na stanowisku słonecznym. Fasolę lepiej siać, gdy jest cieplej – na przełomie kwietnia i maja. Fasolkę szparagową jeszcze później – w naszym klimacie będzie to po 10 maja. Tajemnicą udanych plonów przy tych warzywach jest regularne podlewanie.

Buraki. W zależności od odmiany można siać do gruntu już w kwietniu. W naszym sklepie mamy burak ćwikłowy podłużny, który nadaje się do wysiewu właśnie w tym miesiącu. Odmiany podłużne wschodzą dłużej niż kuliste.

Wysiew kwietniowy przeznaczony jest na wczesny zbiór, majowy na użytek latem, a wysiew buraków w czerwcu – na przechowywanie zimowe.

Przy uprawie buraków należy pamiętać, że warzywa te lubią tylko ziemię zasadową.

Jak i kiedy wysiewać marchew?

Tydzień przed wysiewem należy dobrze wzruszyć wierzchnią warstwę ziemi. Najlepiej wymieszać ją z nawozem typu gnojówka czy biohumus. W trakcie wysiewu gleba powinna być sucha, aby nasiona zasypać luźną, ciepłą, suchą ziemią, która zadziała jak termofor.

Rowek pod marchew (ale też inne korzenne) powinien mieć utwardzone dno, dlatego do robienia rowków najlepiej wykorzystać trzonek od grabi i przejechać nim kilka razy. Rowek lekko podlewamy. Takie ugniecione dno będzie dłużej trzymało wilgoć.

Nasiona starajmy się wysiać jak najrzadziej, choć i tak będą potrzebować przerywania. Niektórzy przerywają marchew nawet kilka razy, aby marchewki miały sporo miejsca na rozrośnięcie się.

Marchew sieje się dość płytko – na głębokość 1-1,5 cm. W rzędach oddalonych od siebie o ok. 30 cm.

Podobnie jak inne warzywa – marchew sieje się na stanowisku słonecznym. Nie ma ona tylu wymagań co pietruszka – o czym pisaliśmy na naszym blogu – dla marchewki sprawdzi się gleba piaszczysto-gliniasta.

Kolejnym warzywem, które bez problemu można siać w kwietniu do gruntu jest pietruszka.

Rzodkiewka zawsze wyrośnie?

Rzodkiewkę można siać do gruntu od kwietnia do sierpnia, dzięki czemu zawsze ma się na kanapce zdrowy dodatek. Lubi słoneczne stanowisko oraz żyzną i przepuszczalną glebę. W naszym sklepie mamy nasiona rzodkiewki.. W pobliżu warto posiać również sałatę, której nasiona są rozłożone na taśmie.

Sałatę w kwietniu można już wysiewać do gruntu. Wcześniej wymagała wysiewu do doniczek.

Co jeszcze siejemy w kwietniu do gruntu?

Od drugiej połowy kwietnia aż do jesieni, żeby szpinak nie zdążył przemarznąć. Gdy wysiejesz go za szybko i szpinak zmarznie, zamiast liści wypuści kwiaty, ponieważ zimno będzie dla niego sygnałem, że zbliża się koniec sezonu wegetacyjnego.

Kiedy dzień jest długi, szpinak szybko wytwarza pędy kwiatowe zamiast smacznych liści.

Co siejemy w kwietniu na rozsady?

Exit mobile version