Szara pleśń na truskawkach. Jak zapobiegać
Czerwona truskawka pokryta szarym meszkiem, jakby mysz na niej usiadła, to widok bardzo smutny, bo oznacza spleśniały owoc, którego nie wolno jeść.
Aby zaoszczędzić sobie takiego widoku:
- Wybieraj odmiany truskawek bardziej odporne na szarą pleśń.
- Nie sadź truskawek gęsto i przerzedzaj krzaczki – przycinaj. Miej na uwadze, że szara pleśń to choroba grzybowa, a warunki idealne dla rozwoju grzybów to ciepło, wilgoć i brak dostępu powietrza.
- Ściółkuj słomą – to może ograniczyć występowanie szarej pleśni.
- Sadź w pobliżu truskawek czosnek i cebulę.
- Odchwaszczaj.
- W ostateczności stosuj opryski chemiczne, na przykład, środek Switch 62,5 WG, który zapobiega rozwojowi tej choroby.
Szarej pleśni prawie zawsze można zapobiec. Trzeba mieć na uwadze, że choroba ta rozwija się, gdy jest deszczowo i bardzo ciepło.
Oprysk najbardziej skuteczny
Nie da się ukryć, że najbardziej skutecznym sposobem na szarą pleśń są opryski, na przykład, z Polyversum, albo Switch 62,5 WG. Ten drugi produkt zbiera wiele pozytywnych komentarzy. Mimo że zawiera substancje chemiczne, to okres karencji wynosi zaledwie 3 dni. Jest to dobra wiadomość. Obydwa preparaty można stosować zapobiegawczo i interwencyjnie w przypadku występowania szarej pleśni również na innych roślinach.
Szara pleśń na innych roślinach
Szara pleśń występuje najczęściej na truskawkach, ale nie oszczędza też innych roślin:
- pomidorów
- papryki
- sałaty
- fasoli
- porzeczek
- jabłoni
- malin
- winorośli
Jeśli zauważysz szarą pleśń na owocach winorośli, to przed użyciem jakiegokolwiek preparatu sprawdź najpierw okres karencji, aby się nie okazało, że nie będzie można jeść owoców. Switch 62,5 WG ma trzydniowy okres karencji.
Szara pleśń występuje tam, gdzie jest zbyt gęsto, zbyt wilgotno i zbyt ciepło. Stosuje się na nią te same preparaty niezależnie od rośliny.
Czytaj także w naszej aplikacji: https://zielonepogotowie.app/wpis/dlaczego-na-truskawkach-pojawia-sie-szary-pylacy-nalot