Site icon ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Jak dbać o rośliny kwitnące w donicach

Wizja kolorowego balkonu i ukwieconego tarasu kusi. Nie ma co się przed nią bronić. Po 15 maja ozdób swój balkon według gustu. My Ci podpowiemy, jak dbać o kwiaty, aby bujnie kwitły. Trzeba zapewnić im słońce, wodę i nawożenie, a także przycinanie, aby cieszyły oko przez kilka miesięcy.

Czego potrzebujesz, aby uprawiać kwiaty na balkonie? Donic, najlepiej z dziurką na dnie, specjalnej torfowej ziemi do kwiatów – bo tylko taka ma dużą pojemność wodną, łopatki, rękawic, drenażu, hydrożelu, nawozów do roślin kwitnących. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny.

Kwiaty balkonowe kwitnące potrzebują bardzo dużo nawożenia, aby pięknie kwitły i były zdrowe. O roślinach tych mówi się, że są żarłoczne. Nie zaszkodzi, jeśli zrobisz dla nich domowy nawóz organiczny: ze skórek bananów, z fusów, ze skorupek jaj, a potem uzupełnisz go nawożeniem mineralnym. Nawóz w niewielkiej dawce można stosować przy każdym podlewaniu.

Intensywne nawożenie powoduje zakwaszanie gleby, dlatego raz w miesiącu można dodać do podłoża odrobinę wapna, aby je odkwasić. Dzięki temu zabiegowi, nawóz będzie dla kwiatów przyswajalny.

Kwiaty, które spotyka się najczęściej na polskich balkonach:

Balkon to miejsce nie tylko na kwiaty kwitnące, ale również kwiaty zielone oraz na zioła. Szczególnie polecamy siać w donicach – na balkonie i w ogrodzie – czosnek niedźwiedzi, który oprócz swych właściwości zdrowotnych, jest przyprawą idealną do wszystkich potraw.

Jakie wymagania mają rośliny balkonowe

Najważniejsze jest słoneczne stanowisko, ewentualnie lekko zacienione, gdyż kwiaty bez słońca nie będą pięknie kwitły.

Skoro jest słonecznie, to znaczy, że podłoże szybko wysycha. I tu mogą pojawić się pierwsze problemy pielęgnacyjne, gdyż niektóre rośliny, jak chociażby surfinie czy dalie, mają duże wymagania i trzeba je podlewać nawet dwa razy dziennie.

Natomiast pelargonie i heliotrop dadzą sobie radę z okresowym przesuszeniem. Są to kwiaty, które nie lubią być przelewane. Wtedy mogą chorować i zgnić.

Przy podlewaniu kwiatów balkonowych zasada jest taka, że trzeba je podlewać w zasadzie codziennie (gdy jest upalnie), najlepiej od razu wodą z nawozem.

Przycinanie. Jeśli chcemy, aby kwiaty dłużej kwitły, to trzeba usuwać przekwitnięte kwiatostany, ale można również ułamywać wyrośnięte pędy – po to, by się rozkrzewiały. Dzięki temu pobudzimy kwiaty do dalszego kwitnienia.

Ochrona przed mszycą i innymi robakami

Ponieważ kwiaty doniczkowe lubią być atakowane przez maleńkie stworzenia, można się przed nimi bronić, stosując żółte tablice lepowe.

W naszej aplikacji zielonepogotowie.app, w zakładce dr. Kwiatek jest sporo naturalnych sposób przydatnych w radzeniu sobie ze szkodnikami.

Exit mobile version