Mączka bazaltowa jest dobrym jesiennym nawozem, gdyż nie zawiera azotu. Można ją stosować na warzywniku, trawniku oraz jako dodatek do kompostu i gnojówki. Jest idealną zaprawą do nasion, ale również cebulek kwiatowych.
Mączka bazaltowa jest nawozem naturalnym, przez co nie można jej przenawozić, a jej skład sprawia, że można ją stosować przez cały rok i na dodatek ma wiele zastosowań:
Poprawia strukturę gleby
Jesienią warto posypać mączką podłoże, które trzeba przekopać przed zimą. Mączka odkwasi glebę, sprawi, że będzie lepiej odżywiona, ale również poprawi jej chłonność. Szczególnie ziemia piaszczysta ucieszy się na dodatek mączki.
Mączka bazaltowa ma odczyn zasadowy i zawiera bardzo wiele składników:
- krzemionkę (45-50%),
- glin (13%),
- żelazo (10%),
- magnez (10%)
- wapń (10%). Zawiera również sód, potas, fosfor, tytan, mangan, bor i siarkę.
Zaprawa do cebulek kwiatowych
Krzemionka wzmacnia rośliny i poprawia ich odporność – dzięki temu rzadziej chorują na choroby grzybowe. Mączki nie lubią również szkodniki. Jeśli masz w planach sadzenie cebul kwiatowych jesienią, to długo się nie zastanawiaj i zaopatrz się również w mączkę oraz koszyczki do cebul, aby uchronić je przed gryzoniami. Zamiast mączki możesz również użyć popiół drzewny.
Nawóz do trawników
Każdy trawnik będzie lepiej odżywiony dzięki mączce, bo zawiera ona odpowiedni zestaw składników odżywczych, a dzięki temu, że nie zawiera azotu, nie pobudzi trawy do wzrostu przed zimą. Mączkę można stosować w ramach piaskowania.
Najlepszy czas na piaskowanie to wrzesień, warto je połączyć z wertykulacją albo aeracją, żeby składniki odżywcze przedostały się do korzeni.
Mączka bazaltowa szczególnie sprawdzi się przy nawożeniu trawników z mchem, gdyż najczęstszą przyczyną pojawiania się mchu jest zbyt kwaśna ziemia. Podobnie jest ze skrzypem polnym – rośnie tam, gdzie ziemia jest zbyt kwaśna. Żeby pozbyć się mchu i skrzypu warto więc stosować jesienią mączkę bazaltową.
Dodatek do kompostu
Mączka przyspiesza rozkład kompostu, ale też obornika, gnojówki i innych nawozów organicznych. Zaleca się stosowanie około 5 kilogramów mączki bazaltowej na 100 kg biomasy. Dzięki swoim właściwościom mączka przyspieszy rozwój mikroorganizmów tlenowych, napowietrzając tym samym kompost, co przyspiesza proces kompostowania. Na wiosnę kompost powinien być gotowy.
Zdjęcia: Danuta Zgarda/baba foto