Site icon ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Uprawa wiosennych warzyw o krótkim okresie wegetacji – Zielone Porady 54

wczesne warzywa wiosenne

Tęsknimy za świeżymi warzywami i spieszy się nam z wysiewem. Co zrobić, aby szybciej chrupać rzodkiewkę i zajadać się sałatą? Posłuchaj podcastu Zielonego Pogotowia.

O jakich warzywach mowa?

Rzodkiewce, sałacie, szpinaku, rukoli, ziołach, koperku, szczypiorku, boćwinie, ale też o wczesnej kapuście, kalarepie, brokułach, które w połowie kwietnia sadzi się do gruntu.

Gdzie siać?

W marcu gleba jest jeszcze zbyt zimna, aby coś zaczęło kiełkować. Można jednak zamontować tunel – na przykład niski – bezpośrednio na ziemi albo na grządkach podwyższonych i w ten sposób przyspieszyć wegetację. W kwietniu jest już cieplej, więc wspomniane warzywa posiane w połowie kwietnia będą już ładnie kiełkować i wyrastać.

Jak przyspieszyć ich wzrost?

Grządka podwyższona to dobre miejsce do wysiewu wczesnych odmian, gdyż ziemia w niej szybciej się nagrzewa.

Innym sposobem na ochronę przed przymrozkami jest okrycie wysianych nasion agrowłókniną. Wystarczy delikatnie rozłożyć materiał, zabezpieczając go po bokach kamieniami albo specjalnymi szpilkami do mocowania agrowłókniny.

Można też zrobić w domu rozsadę sałaty i szpinaku, a potem wsadzić je do gruntu w połowie kwietnia i mieć szybciej świeżą dostawę witamin.

Szpinak jest odporny na przymrozki, więc on wyrośnie szybko nawet w marcu w gruncie, ale trzeba uważać, aby nie wybił w pędy kwiatowe.

Wszystkie wczesne wiosenne warzywa stanowią  idealny przedplon dla:

Podcasty Zielonego Pogotowia powstają dzięki zaangażowaniu członków grupy Zielone Inspiracje na Facebooku. Co dwa tygodnie w środę z przerwami na urlop i święta prowadzimy tam spotkanie na żywo, na którym omawiamy temat wybrany przez członków grupy. Później nagranie zmieniamy w podcast i publikujemy na naszym blogu.

Nie chcesz słuchać? Wolisz przeczytać?

Exit mobile version