Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Najlepiej deszczówką i najlepiej między 4 a 5 raną… Raz a dobrze zamiast delikatnie i często. Można pomyśleć, że podlewanie to nie jest większa filozofia, a jednak ogórki podlane lodowatą wodą w czerwcu mogą mieć inne zdanie.

O kwiatach domowych mówi się w kontekście podlewania częściej – że chlorowana woda im nie służy, dlatego dobrze, aby kranówka odstała kilka dni, zanim podamy ją roślinom.

Jak to jest z roślinami, które uprawiamy w ogródkach? One również lubią wodę odstaną, najlepiej deszczówkę albo z jakiegoś naturalnego akwenu. Taka woda powinna mieć temperaturę podobną do temperatury powietrza i gleby. Nie narażaj roślin na szok termiczny.

wrotycz-1-1024x538 Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Nie przeziębiaj roślin

Rośliny ciepłolubne podlane bardzo zimną wodą mogą się przeziębić i obrazić na nas za taką atrakcję. Zimna woda powoduje, że małe organizmy, jak np. dżdżownice spowalniają swoją pracę. Poza tym, duże różnice temperatur przyczyniają się do rozwoju chorób i mogą nawet spowodować obumarcie ciepłolubnych warzyw, jak ogórki, cukinie, pomidory, papryki.

Podlewaj wieczorem albo rano

Latem, gdy jest gorąco masz dwa wyjścia. Możesz podlać swoją działkę między 4 a 6 rano, bo to najlepsza pora na podlewanie. Jeśli jednak nie jesteś o tej porze jeszcze na nogach, to nie martw się, wieczór będzie równie dobrą porą. Późny wieczór. Roślina wykorzysta wodę zanim gleba się mocno nagrzeje i ziemia zacznie parować.

Raz a porządnie

Lepiej podlać raz na kilka dni, ale solidnie, aby woda przedostała się do niższych warstw korzeni niż po troszeczku codziennie, bo roślina nie zdąży zaopatrzyć się w wodę.

Zacznij od tego, że ziemię wzrusz na głębokość kilku centymetrów. Potem podlej roślinę i poczekaj aż woda wsiąknie, następnie jeszcze raz ją podlej, poczekaj i jeszcze raz ją podlej. Postępuj tak, aby mieć pewność, że woda dostanie się do systemu korzeniowego.