Site icon ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Pszczoły w mieście – Zielone Porady 56

pszczoły w ulu

Czy można w mieście hodować pszczoły? Czy da się założyć małą pasiekę? Wbrew pozorom miasto może się okazać bardziej przyjazne owadom pożytecznym niż wieś, gdzie rolnicy stosują opryski, gdzie występują monokultury i środowisko bardzo nie sprzyja bioróżnorodności.

Da się stworzyć miejsce pełne kwiatów w mieście, bo my takie stworzyliśmy. Oczywiście udało się to, gdyż mamy kawałek ziemi wolny od betonu. Nie zakładamy, że każdy może sobie pozwolić na stworzenie pasieki, ale warto szukać takich możliwości. Na własną rękę albo we wspólnocie.

Pszczoły nie stanowią zagrożenia do momentu, gdy się ich nie zaatakuje. Same z siebie nie zrobią nikomu krzywdy. Potrafią użądlić tylko w obronie własnej i robią to niechętnie, gdyż tracąc żądło, giną.

Jeśli więc boisz się użądlenia, to wiedz, że nasze ule stoją w pobliżu dużej instytucji państwowej i żadnego urzędnika pszczoła nie zaatakowała Co więcej, władze miasta chciały zakładać ul na dachu budynku, ale skoro my już zbudowaliśmy pasiekę, to wystarczyło.

Pan Grzegorz w swojej pasiece

Po co nam pszczoły?

Bez pszczół, bez owadów zapylających, ludzie nie przeżyją. Tak przynajmniej mówią naukowcy i ma to sens, bo przecież bez zapylania nie będzie owoców i warzyw. Warto więc robić cokolwiek, by tym owadom sprzyjać. Własna pasieka to duże przedsięwzięcie, ale można zacząć od małych rzeczy – od uprawiania kwiatów, od stosowania naturalnej ochrony roślin, albo robienia oprysków późnym wieczorem.

Jak założyć własną pasiekę?

Posłuchaj wystąpienia pana Grzegorza i dowiedz się, jak to jest hodować pszczoły w mieście.

Nagranie jest częścią wystąpienia pana Grzegorza podczas konferencji zamykającej realizację projektu BeePathNet pn.: Pszczoły w mieście – czy miasto to jest miejsce dla pszczół?. Konferencja odbyła się online 25 maja 2021. Więcej informacji o całym przedsięwzięciu znajdziesz klikając TUTAJ.

Exit mobile version