Site icon ZIELONE POGOTOWIE BLOG

Szyszki na tujach?

Jeśli Twoje tuje mają już swoje lata, to nie ma w tym nic niezwykłego, że pojawiły się na nich szyszki. Jeśli jednak szyszki pojawiły się na stosunkowo młodych okazach, to znak, że coś jest nie tak.

Szyszki pojawiają się na tujach, gdy są już stare albo wtedy, gdy drzewa mają kiepskie warunki i czują, że muszą przyspieszyć wydanie nasion w celu przedłużenia gatunku.

Szyszka jest odpowiednikiem kwiatostanu, a nie owocu. Nasiona wytwarzane są na zdrewniałych łuskach nasiennych.

Drzewa iglaste nie lubią zbyt żyznej ziemi, wolą podłoże piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne. Jeśli widzisz, że tuje wydają szyszki, możesz je jesienią dokarmić obornikiem granulowanym. Możesz też zastosować mikoryzę, by je wzmocnić. Nie tylko żywotniki (tuje), ale wszystkie iglaki ucieszą się z mikoryzy, która je wzmocni.

Jeśli Twoje tuje rosną na ziemi torfowej, bardzo ciężkiej, to wcale nie będzie im tam dobrze. Drzewa iglaste wolą warunki spartańskie, chociaż akurat w przypadku tui jest trochę inaczej, gdyż pochodzą one z innego klimatu niż nasz. Trzeba pamiętać o ich nawożeniu. Niezmiennie polecamy mikoryzę oraz nawozy dedykowane iglakom.

Co lubią tuje czyli żywotniki?

Exit mobile version