Kolorowy ogród jesienią
Klon palmowy, miłorząb, winobluszcz… te rośliny dostarczają jesienią kolorystycznych wrażeń i ciężko przejść obok nich obojętnie. Ważne! Kupuj odmiany ze sprawdzonych szkółek, które gwarantują mrozoodporność klonu.
Jest wiele odmian klonów palmowych, ale te, od których wzięły swoją nazwę mają liście pierzaste, przypominające właśnie liście palmowe. Oprócz klonów palmowych, można też sadzić klony tatarskie, które w naszym rankingu piękności stoją nawet wyżej.
Jakie wymagania ma klon palmowy?
Klony palmowe potrzebują:
- stanowiska osłoniętego od wiatru, lekko zacienionego
- gleby z odczynem pH na poziomie 5-6,5
- terenu przepuszczalnego, nigdy podmokłego, gliniastego. Jeśli ziemia jest zbyt zbita, trzeba ją wymieszać z piaskiem albo zastosować drenaż. Klony palmowe można też sadzić na wzniesieniu, gdy mamy glebę zbyt gliniastą
- klony lubią być ściółkowane, gdyż chroni je to przed utratą wilgoci, ale również przed przymrozkami
- regularnego przycinania. Można je ciąć nawet latem, ale nie później niż do końca sierpnia. Wystarczy usuwać słabsze gałęzie usuwamy
- podlewania, gdyż nie znoszą okresów suszy
Wymagania miłorzębu
Miłorząb ginkgo biloba nie ma większych wymagań, z wyjątkiem jednego – wymaga zasadowego podłoża, gdyż w kwaśnej glebie nie urośnie.
Jest to drzewo, którego nie atakują żadne szkodniki i żadne choroby. Co więcej – miłorząb to tak naprawdę iglak i powinien się znaleźć w każdym ogrodzie. Jako ozdoba, ale też lekarstwo na pamięć 😉
Wybarwia się jesienią na piękny cytrynowy kolor – co trwa od dwóch do 4 tygodni, a potem w kilka dni traci wszystkie liście – a dokładniej igły – nie sprawiając nam za wiele kłopotów.
Wielość odmian tego gatunku sprawi, że każdy znajdzie swoją ulubioną – w odpowiednim kształcie.
Winobluszcz pięciolistkowy i trzyklapowy
Pnącza niezwykle ekspansywne, nie mające wielu wymagań. Wystarczy je przycinać: zimą, wiosną i latem, aby nie rozrastały się jak szalone. Jesienią winobluszczu się nie przycina, bo wtedy wygląda tak:
Odmiany trzyklapowe częściej dopada fytoftoroza. Pięciolistkowe są bardziej odporne. Chociaż prawdę mówiąc pnącza te są bardzo odporne i nie mają specjalnych wymagań. Szczególnie polecamy winobluszcz pięciolistkowy Murorum.
Winobluszcz można rozmnażać przez cały rok, zarówno przez sadzonki zielne, jak i zdrewniałe.
Trzmielina oskrzydlona – wymagania
Krzew liściasty o kulistym pokroju, dość niski, bo osiąga około metra wysokości. Kwitnie w maju, owocuje od września do października. Nie ma specjalnych wymagań, na pewno lubi ziemię umiarkowanie wilgotną.