Liście żółkną – w warzywniku i na rabacie
Jeśli podlewasz i nawozisz swoje rośliny regularnie, a mimo to ich liście żółkną, to są dwa wyjścia: albo brakuje im azotu albo ziemia jest zbyt zasolona i trzeba ją zwapnować.
Po pierwsze, sprawdź, czy rośliny nie żyją w zbytnim zagęszczeniu. Może trzeba je przerzedzić, zastosować środek grzybobójczy, jak Polyversum, albo usunąć trochę (ale nie za dużo!) liści?
Jeśli stosujesz tylko nawożenie organiczne (gnojówki, kompost, biohumus), a ziemia nie jest zbyt urodzajna, to bardzo prawdopodobne, że warzywom czy kwiatom brakuje azotu. Wówczas można zastosować odrobinę mocznika albo saletry wapniowo-magnezowej.
Nie stosuj azotu, jeśli wcześniej rośliny były nawiezione nawozem mineralnym, bo to oznacza, że ziemia tych minerałów nie przyswaja.

Jeśli stosowanie azotu nie pomaga
Jeżeli zastosowanie azotu czy nawozu mineralnego nic nie daje, i liście nadal żółkną, to znaczy, że podłoże jest zbyt zasolone i trzeba je zwapnować.
Dlaczego liście żółkną?
Żółty liść oznacza brak chlorofilu. Z jakiegoś powodu proces fotosyntezy nie zachodzi w sposób prawidłowy. Brak słońca albo za mało wody, a do tego brak składników odżywczych w glebie powodują, że liście żółkną, a to w konsekwencji prowadzi do kiepskich plonów albo słabego kwitnienia kwiatów.
Zwijające się liście przy pomidorach
Najczęstsze przyczyny zwijania się liści u pomidorów są takie:
- za mało albo za dużo wody;
- brak składników odżywczych w glebie,
- słabe nasłonecznienie i gwałtowne zmiany temperatury.
Nie da się ukryć, że w naszym klimacie – gdzie raz jest upał, raz ulewa, najlepiej uprawiać pomidory pod osłoną.
Jeśli martwisz się, że Twoje pomidory zniszczą choroby grzybowe, zastosuj Polyversum albo Amistar