Bukiet własnej roboty
Ten bukiet będzie Cię kosztował tyle, co wart jest Twój czas, spokój, odpoczynek. Wystarczy, że pójdziesz na spacer za miasto i rozejrzysz się wokół, a zobaczysz, że bukiet można zrobić z przedziwnych roślin. Materiału szukaj w ogrodzie, na łące, w lesie, w warzywniku i w ogrodzie ziołowym.
Tekst powstał we współpracy z Forest Studio Architektura Krajobrazu. Ich konto na Instagramie: @forest_studio_pl
Zanim zabierzesz się za tworzenie bukietów, zrób przegląd rowów i ogrodów domowych, łąk przy lesie, przy jeziorze… Wykorzystaj, co się da – nawet pokrzywy.
Kwiaty zrywane na dziko – szczególnie te wiosenne, jak maki, to kwiaty nietrwałe, nie będą żyły długo, jeśli się nimi nie zaopiekujesz.

Co zrobić, aby kwiaty w wazonie przeżyły dłużej?
- Po ucięciu kwiatów od razu wkładaj je do wiadra z wodą – najlepiej do deszczówki albo do wody ustanej, niechlorowanej, w temperaturze pokojowej.
Dopiero w domu woda powinna być nieco chłodniejsza. Ciepła woda w domu osłabi kwiaty.
2. Dolewanie wody do wazonu – trzeba to robić nawet dwa razy dziennie. Szczególnie na samym początku, bo kwiaty w pomieszczeniu od razu pochłoną większość wody z wazonu.
Bukiety będą żyły grubo ponad tydzień.
Z czego robić bukiety?
Z kwiatów z ogrodu – im więcej posiejesz u siebie kwiatów jednorocznych i dwuletnich, tym większą będziesz mieć bazę. Do tego dodaj róże, hortensje, hibiskusy i kwiaty cebulowe. Zalety posiadania kwiatów są oczywiste: nie tylko jest pięknie, kolorowo, ale jeszcze pomagamy owadom pożytecznym. No i… zawsze możemy mieć na stole bukiet ze świeżych kwiatów.
Z chwastów – krwawnik pospolity, pokrzywa, chwastnica jednostronna, wrotycz, skrzyp… Fińskie przysłowie mówi – Dla człowieka szczęśliwego każdy chwast jest kwiatem, a dla cierpiącego – każdy kwiat to chwast. Weźmy to sobie do serca.
Z traw.
Z kwiatostanów warzyw – cukinii, rzodkiewki, sałaty, marchwi, szpinaku…. To, czego nie da się już zjeść, może trafić do wazonu
Z polnych kwiatów
Z warzyw – pomidory koktajlowe, bakłażany, ale też winogrona czy jarzębina mogą się w Twoim bukiecie znaleźć.
Większość tych roślin nadaje się również na suche bukiety.
Robienie bukietów to sposób na aktywne spędzanie czasu i uczenie się przyrody. Wykorzystaj tę aktywność do spędzania czasu z dziećmi, z przyjaciółką…
Zainspiruj się: Zobacz, jak wyglądała wystawa bukietów z kwiatów późnego lata w restauracji „Dziedziniec” we Włocławku:

Zdjęcie: Forest Studio