Oprysk czereśni. Sposób na robaki w czereśniach
Nasionnica trześniówka to najpowszechniejszy szkodnik wiśni i czereśni. Jej małe białe larwy znajdziesz w owocach, jeśli wcześniej nie zrobisz nic, by czereśnię przed nimi uchronić. Najgorsze przy nasionnicy jest to, że owoce długo wyglądają na zdrowe.
Aby chronić się przed robaczywieniem czereśni trzeba zablokować nasionnicy trześniówce drogę wyjścia z… ziemi.
Cykl życia nasionnicy trześniówki zaczyna się bowiem w glebie. Poczwarki zimują w glebie na głębokości 5 cm i gdy temperatura podłoża osiągnie około 13oC zaczyna się wylot osobników dorosłych, które zaczynają szukać miejsca do składania jaj. I celem stają się owoce czereśni i wiśni.
Jedna nasionnica może złożyć nawet 30 jaj w rozwijającym się owocu. Po dwóch tygodniach wylęgają się larwy, które żerują w owocach kilka tygodni. Następnie wydostają się z owoców, opadają na ziemię, zagrzebują się i w formie bobówki czekają do wiosny.
Jak zapobiegać robakom w czereśniach?
Stosując oprysk Mospilanem oraz podlewając ziemię wokół drzewa Klozer & Carbogen L.
Kiedy robić oprysk Mospilanem na czereśni?
Zabieg wykonuje się w okresie pojawienia się muchówek i masowego składania jaj.
Aby określić termin oblotu nasionnicy można zastosować żółte tablice lepowe – one najbardziej precyzyjnie określą czas zabiegu. Można również zdać się na przyrodę – przyjmuje się, że samice pojawiają się mniej więcej w okresie kwitnienia robinii akacjowej, potocznie zwanej akacją.
Ze względu na pszczoły, nie robimy oprysków w czasie kwitnienia.
Ale zrób coś jeszcze – i to wcześniej – gdy ziemia osiągnie już 13oC – podlej ziemię wokół korony czereśni specjalnym preparatem na szkodniki glebowe: Klozer & Carbogen L od Sumina z jego Zielonej Apteki.
- Klozer to mieszanka specjalnie dobranych grzybów owadobójczych i mikoryzowych, które dodatkowo wzmacniają bryłę korzeniową.
- Carbogen L to drożdże, które aktywują grzyby do działania i dokarmiają roślinę w niezbędne składniki odżywcze. Razem tworzą barierę, która hamuje rozwój szkodników glebowych.
- Klozer i Carbogen L łączy się ze sobą w wodzie i odstawia na 24 h.
- Następnie – podlewa się takim roztworem glebę wokół korony czereśni.
Dodatkowo można rozłożyć wokół czereśni biowłókninę, która również przeszkodzi nasionnicy w żerownicy.

Oprysk czereśni. Kiedy robić opryski na czereśnie?
Oprysk czereśni odbywa się w okresie bezlistnym (luty/marzec) – można wówczas zastosować Miedzian. Oraz następnie w momencie kwitnienia i przekwitania – Mospilanem 20 SP.
Naturalne opryski
Jeśli nie chcesz stosować żadnej chemii, to rozważ opryski środkami naturalnymi, które można stosować w dowolnym momencie, gdyż nie mają okresu karencji. Jest to również sposób dla zapominalskich, którzy nie są w stanie zapamiętać, kiedy jest odpowiedni moment na oprysk.
Chabasite Insect – środek na bazie chabazytu, który stosuje się w formie oprysku.
Emulpar 940 EC – na bazie oleju rydzowej. Środki ochrony roślin mające w składzie olej rydzowy działają w ten sposób, że tworzą na roślinach lepką powłokę, która nie pozwala szkodnikom żerować na drzewach.
Siltac EC – zawierający polimery silikonowe, które podobnie jak olej unieruchamiają szkodniki.
Zdjęcie: pixabay/zasoby publiczne