Jak pozbyć się ślimaków? Jak zablokować im drogę do upraw? Ślimaki to w większości roślinożercy, więc żeby nie zjadły Twoich upraw, to na ich drodze postaw przeszkodę. Może to być jakiś rodzaj ściółki, mogą to być skorupki jajek, mączka bazaltowa, pułapka piwna, Pełzakol, taśma miedziana…
Jedną z popularniejszych metod, którą zresztą sami stosujemy najchętniej są pułapki z piwem. Wykopujemy dołek, wsadzamy do niego pojemnik wypełniony piwem. I czekamy. Ślimaki dają się na to złapać. Pijane ślimaki już nie rozrabiają.
Kolejny sposób, to danie im czegoś w zamian. Wypielone czyste grządki to dla ślimaków raj. Po pieleniu chwasty zostawiamy na ziemi, po koszeniu trawę rozsypujemy pod roślinami… zajmą się nimi ślimaki. Ślimaki lubią resztki rozkładających się roślin. Z tego też powodu można stosować ściółkowanie biowłókniną z owczej wełny.
Z gotowych preparatów sprawdził się u nas najbardziej Pełzakol, który jest bezpieczny dla innych zwierząt, w tym także dla ślimaków ze skorupą, kotów, psów, jeży, ptaków. Dzięki Pełzakolowi uratowaliśmy nasze kalarepy.
Pełzakol na ślimaki
Pełzakol jest bezpieczny dla innych zwierząt, jego głównym składnikiem jest fosforan żelaza, który nie zagraża życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt. Granulki, których nie zjedzą ślimaki, rozpuszczą się i będą stanowić nawóz. Pełzakol polecamy w 100%.
Ślimak Control od Targetu to kolejny produkt, którego granulki pomagają skutecznie pozbyć się ślimaków nagich, ale są bezpieczne dla otoczenia. Nie mają wpływu na rośliny, a gdy się rozłożą, nie mają także wpływu na glebę. Są ekologiczną alternatywą dla niebieskich granulek.
Rozsypujemy mączkę bazaltową
Mączka bazaltowa nie tylko nieco wyhamuje ślimaki, ale też dodatkowo odżywi glebę. Jeden minus – zabieg trzeba dość często powtarzać, bo opady deszczu mączkę rozpuszczają. Dlatego zamiast mączki można zastosować coś równie naturalnego:
Skorupki jajek na ślimaki
Pokruszone i rozsypane w ogrodzie skorupki jajek stanowią barierę i powodują niestrawność nie tylko u ślimaków, ale również u, na przykład, turkuci. Można też zastosować Debris wapniowy 2 w 1 – preparat w 100% stworzony ze skorupek jaj. Pomoże nie tylko na ślimaki, ale również odżywi glebę i wzmocni uprawę pomidorów.
Ślimaki w grządkach podwyższonych
Ślimaki lubią wilgoć. W naszym klimacie nie ma wyjścia, ślimaki będą się pojawiać. Jeśli uprawiasz warzywa i zioła w grządkach podwyższonych, to i tak musisz się zabezpieczać przed ślimakami. Tutaj może Ci się przydać taśma miedziana. Taśma miedziana na ślimaki przyklejona do ściany grządki albo do donicy będzie stanowić barierę z powodu wytwarzania delikatnych ładunków elektrostatycznych.
W ochronie przed ślimakami chodzi o to, aby niczym ich nie zatruć, gdyż wtedy stają się zagrożeniem dla innych stworzeń żywiących się ślimakami. Ani Pełzakol, ani taśma miedziana nie stanowią zagrożenia dla ślimaków ze skorupą:
Pułapki na ślimaki
Ślimaki łatwo wpadają w pułapki wypełnione piwem. Jeszcze lepiej to zadziała, jeśli do piwa dodasz wabik zapachowy – na rynku dostępne są gotowe pułapki na ślimaki, które dodatkowo wyglądają bardzo estetycznie.
Niebezpieczne preparaty na ślimaki
Wszystkie preparaty zawierające metaldehyd są śmiertelnie niebezpieczne również dla ludzi. Nawet kilka zjedzonych granulek doprowadzi do zgonu. Nie zachęcamy, a wręcz zniechęcamy do sięgania po tego typu środki. Szczególnie, że mogą ucierpieć wszyscy, nie tylko ślimaki.