Feromon – zapach, którego nie czujemy, a który nas przyciąga. Przyciąga też samce szkodników żerujących na drzewach i krzewach, dlatego pułapki feromonowe są coraz częściej stosowane w walce ze szkodnikami.
Feromony działają na podświadomość, sprawiają, że osobniki płci przeciwnej są dla siebie bardziej atrakcyjne. Producenci środków ochrony roślin wykorzystują feromony do tworzenia naturalnych preparatów w walce z, między innymi, ćmą bukszpanową, owocówką, szrotówką. Zapach zwabia samce, a pułapka powoduje, że już się z niej nie wydostają.
Pułapka na ćmę bukszpanową
Ćma bukszpanowa przez ostatnie lata narobiła najwięcej bałaganu w ogródkach. Bukszpan zaatakowany przez ćmę – a dokładniej przez larwy ćmy bukszpanowej – nie ma szans na przeżycie. Larwy żywią się sokami krążącymi w bukszpanie. Po wyssaniu wszystkiego po bukszpanie zostaje suchy krzak.
Szrotówka kasztanowcowiaczka
Trudno jej nazwę wymówić, a do tego brzmi niewinnie, ale szrotówka to bardzo groźny szkodnik kasztanowców. Podobnie jak ćma bukszpanowa pochodzi z Azji, najpewniej z Chin. Sieje spustoszenie w całej Europie, ale w Polsce jest szczególnie niebezpieczna, gdyż kasztanowców u nas jest bardzo dużo. Na szczęście, można już nasze narodowe drzewa przed szrotówką chronić.
Wystarczy na drzewie powiesić pułapkę feromonową. Jest to taśma pokryta klejem i feromonami. Zapach przyciągnie samce, a klej je zatrzyma. Ze względu na rozmiar kasztanowców, lepiej zawiesić kilka pułapek i regularnie je wymieniać.
Kasztanowce przestaną tracić liście.
Okres stosowania pułapki na kasztanowcach: od połowy kwietnia do końca września.
Pułapka feromonowa na owocówki
Podobnie jak pułapka feromonowa na szrotówkę, pułapka na owocówkę zwabia, a następnie przykleja do siebie owady. Nie mogą żerować, dzięki czemu Twoje jabłka nie będą robaczywe.
Okres stosowania: od maja do sierpnia, nieprzerwanie.
Zalety pułapek feromonowych
- nieszkodliwe dla środowiska
- nie stanowią zagrożenia dla zapylaczy
- skuteczne
- proste w użyciu
- nie wymagają użycia dodatkowego sprzętu, jak konewka czy opryskiwacz