Relacja ze szkolenia Libet
Nasza firma miała możliwość uczestniczyć w tegorocznym szkoleniu organizowanym przez firmę Libet w Łodzi w dniu 14.02.2017 roku. Szkolenie to było przeznaczone zarówno dla architektów jak i wykonawców nawierzchni utwardzonych. Jako reprezentant firmy NATUR Zielone Pogotowie, zostałam przydzielona do pierwszej grupy, czyli grupie firm certyfikowanych.
Szkolenie było intensywne a jego zakres był zróżnicowany, ale poruszał tematy istotne zarówno dla projektantów jak i wykonawców. Oprócz omówienia nowych produktów szkolenie zawierały panele ściśle techniczne.
Pierwszy panel ukazywał nowości produktowe z zakresu Libet Ceramic czyli płyt gresowych., które w moim poczuciu cieszą się coraz większą popularnością. Klienci oprócz walorów estetycznych doceniają ich jakość, trwałość jak i aspekty użytkowe. Sama miałam okazję użyć tego materiału w projekcie a następnie wykonać zarówno taras jak i częściowo elewację budynku. Produkt sprawdził się idealnie do tego stopnia, że w tym roku będziemy wykonywać również mury i słupki ogrodzeniowe z tych płyt.
Kolorystykę dostępnych płyt gresowych możemy podzielić na trzy grupy:
- o fakturze imitującej beton,
- o fakturze imitującej kamień,
- o fakturze imitującej drewno.
Szczególnie jeśli chodzi o trzecią grupę zaprezentowano dużo nowych odcieni, które dodatkowo są też imitacją deski postarzanej. Takie produkty mogą się sprawdzić przede wszystkim w nowoczesnych realizacjach, ze względu na wprowadzenie odcieni szarości. Bardzo lubię stosować drewno naturalne szczególnie na tarasach, ale dla klientów wymagających, którzy chcą uniknąć konieczności pielęgnacji takich tarasów, takie płyty gresowe będą idealnym rozwiązaniem. Istotny jest też tutaj format płyty, który także nawiązuje do kształtu desek co dodatkowo wzmacnia odczucie estetyczne materiału.
W bardzo czytelny sposób ukazano możliwości zastosowania płyt gresowych z serii Ceramic. Można je stosować oczywiście na płaszczyznach poziomych, takich jak tarasy czy otoczenie basenu, gdyż wprowadzono elementy istotne przy odwodnieniu takiego basenu np. kratki. Przy zastosowaniu odpowiednich elementów do montażu takich jak stopy i legary montażowe można w prosty sposób wykonać taras wentylowany czy ułożyć chodnika na przygotowanym odpowiednio podłożu żwirowym.
Płaszczyzny pionowe również są istotnym elementem przy zagospodarowywaniu ogrodu. Zaprezentowano możliwości montażu płyt na elewacjach na dwa sposoby:
- klejenie płyt do warstwy ocieplenia płyt,
- montaż płyt na profilach aluminiowych.
Pierwsze rozwiązanie zostało zaprezentowane krop po kroku, dzięki firmie Mapei, która przy swoim stoisku demonstrowała prawidłowe wykonanie elewacji przy użyciu płyt gresowych na odpowiednio przygotowanym ociepleniu oraz co było dla wykonawców równie istotne prawidłowe wykonanie izolacji tarasów i balkonów. Przy tych panelach nasuwało się najwięcej pytań, ale dzięki fachowcom można było uzyskać odpowiedź na każde nurtujące nas pytanie. Wykonanie tarasów i balkonów tuż przy ścianie budynku mieszkalnego jest działaniem kompleksowych i trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe przygotowanie każdego podłoża. Aby materiał wykończeniowy służył nam na długie lata należy cały taras wykonać zgodnie ze sztuką budowlaną i wskazówkami producentów materiałów izolacyjnych.
.
Dzięki Partnerom technicznym firmy Libet, mogliśmy poznać ofertę takich firm jak np. Komatsu, Mapei czy Adiam dzięki której przy zastosowaniu maszyn do cięcia materiałów budowlanych, mogliśmy osobiście poddać obróbce palisady czy płyty gresowe. Jest to dowód na to że praktycznie nie ma ograniczeń przy zastosowaniu nawet tak twardych płyt jak płyty z serii Ceramic. Nie tyle można przyciąć krawędzie pod kątem 45 st. przy obudowie narożników tak aby nie raziła nas krawędź takiej płyty, czy przy użyciu odpowiednich otwornic wbudować np lampy lub przygotować otwór pod kabel.
Pisałam dużo o tarasach i problematyce związanej z wykonywaniem podłoża, natomiast przy wykonaniem nawierzchni takich jak chodniki a w szczególności podjazdy i drogi jest równie ważne prawidłowe wykonanie podbudowy. Rodzaj podłoża rodzime, grubości i rodzaje warstw są istotne w projektowaniu nawierzchni utwardzonych. Należy pamiętać również o tak istotnym elemencie jak odwodnienie obszarów utwardzonych oraz o zastosowaniu materiałów na podbudowę które będą przepuszczalne dla wód opadowych. Podsumowując należy uwzględnić:
- odpowiednie spadki w zależności od powierzchni nawierzchni utwardzonych,
- odpowiednie grubości warstw podbudowy w zależności od podłoża rodzimego jak i przeznaczenia nawierzchni utwardzonych,
- odpowiedni rodzaj podbudowy, tak aby był od przepuszczalny dla wód opadowych,
- odpwoiednia szerokośc i rodzaj zastosowanej fugi.
Nie uwzględnienie tych elementów przy projektowaniu i wykonaniu nawierzchni będzie prowadziło do uszkodzenia materiałów wykończeniowych na danej nawierzchni.
Mieliśmy również okazję zapoznać się z nowościami w ofercie Libet zarówno jeśli chodzi o materiały jak i narzędzia przydatne do budowy nawierzchni utwardzonych z kolekcji Libet Tools.
Dla naszych klientów najważniejsza jest trwałość i estetyka produktów, natomiast dla nas jako dla architektów i wykonawców również informacje i wskazówki techniczne oraz możliwości zastosowań tych materiałów. Dlatego też szkolenie to było przydatne i było dobrym początkiem sezonu. Mieliśmy okazję zapoznać się z nowinkami na rynku branżowym i rozwiązaniami technicznymi, tak ważnymi w naszej profesji. Zdobyta wiedza na pewno zostanie wykorzystana w naszej pracy.
Na zakończenie kilka zdjęć pokazujących wspomniane nowości w asortymencie, takie jak kostki betonowe, stopnie oraz bloczki do budowy ogrodzeń i murków.