Pierwsze kwiaty wiosny
Słońce już wyżej, robi się coraz cieplej, przyroda zachęca nas do pierwszych wiosennych spacerów. Jeśli jesteśmy posiadaczami ogrodu, to z zaciekawieniem wchodzimy do niego wypatrując pierwszych oznak wiosny, chcemy sprawdzić, jak nasz ogród wygląda po zimie. W ciepłe i słoneczne dni pragniemy zobaczyć przebiśniegi, szafirki, krokusy, wczesne tulipany i narcyzy.
Może niestety spotkać nas rozczarowanie …
Gdy nasadziliśmy swego czasu tylko iglaki i parę krzewów liściastych, musimy czekać na wiosnę w ogrodzie do początku maja. Za oknem ciągle ten sam widok, te same drzewa na dodatek w barwach zimy.
Co innego jest, jeśli posadziliśmy w trawniku cebule krokusów , gdy pod forsycją lub dużym świerkiem zakwitnie łan niebieskiej cebulicy czy konwalii . Jakże może być inaczej , kolorowo i radośnie , gdy z ziemi wyłonią się żonkile lub prymulki. Nasz ogród tętnił by życiem już pod koniec marca. Poniżej przedstawię kilka gatunków bylin, które mogą nam w bardzo ciekawy i barwny sposób urozmaicić ogród.
IRYSY – Kosaciec
Są to byliny odporne na suszę i mrozy oraz brak składników pokarmowych a nawet na niedobór światła. Okres kwitnienia rozpoczyna się w marcu a kończy w kwietniu.Są to byliny, które w niesprzyjających warunkach również zakwitną, może mniej obficie, ale kwitną. Łatwo się rozmnażają przez podział. Każdy nawet mało doświadczony właściciel ogrodu może sobie z nimi poradzić. Odmian irysów jest bardzo dużo, wysokie, niskie oraz takie co rosną w wodzie. Najładniej prezentują się w kępach.
FLOKSY – płomyk wiechowaty
Bogata różnorodność odmian od okrywowych na skalniaki czy pagórki po dorastające nawet do 1,5m wysokości krzewy. Kwitną od wiosny do jesieni. Są również takie które kwitną cały sezon wegetacyjny (floks jednoroczny), wysiewają się obficie. Szeroka gama kolorów i ich intensywna barwa i zapach wyróżnia je spośród innych kwiatów. Wystarczy dobrać odpowiednią odmianę dla siebie. Są odporne na mróz oraz stosunkowo na suszę. Po trzech latach możemy je porozsadzać i rozszczepić jeśli uznamy że za bardzo się rozrosły.
LILIOWCE – Hemerocallis
To grupa bylin kłączowych. Urośnie wszędzie, na piasku, na glinie, tam gdzie mokro lub sucho słonecznie lub w cieniście. Są rewelacyjne. Rozrasta się szybko nawet na niedogodnym podłożu np. na gruzie. Liczne odmiany pomogą nam dobrać taki gatunek liliowca aby kwitł cały okres wegetacyjny. Wyróżniamy gatunki karłowate i wysokie z dużym i małym kwiatem. Same liście są swoistą ozdobą. Jedyna ich wada to taka , że kwiat rozwija się rano i ginie w nocy, ale na następny lub drugi dzień zaczyna kwitnąć kolejny. Gama kolorów jest tak duża, że trudno by ją opisać. Można sadzić je pojedynczo lub w grupach. Nie jedzą je ślimaki i nie wykopują krety. Nawet gdy niechcący opryskamy je środkiem chwastobójczym lub inny, po krótkiej chorobie odbiją i będą miały piękne kwiatostany.
PIWONIE – Peonia
Roślina naszych babć i prababć. Piękna , pachnąca i okazała. Jej kłącza korzenią się głęboko .Wymagania są nieco większe niż innych bylin ale naprawdę warto się troszkę poświęcić . Gleba najlepiej lekka lub gliniasta dość wilgotna . Stanowisko słoneczne . Równomierność wilgoci i spora zasobność składników pokarmowych w glebie to gwarancja obfitego kwitnienia. Na jednej łodydze pojawi nam się kilka pąków a kwitnienie przedłuży się nawet do 3 tygodni. Nie ma osoby, która by pogardziła pięknem tych kwiatów. Kolorów jest niezliczenie wiele, same liście tej rośliny stanowią również ozdobę rabaty. Jedyną jej wadą jest to, że gdy kwitnie należy ją podeprzeć , gdyż kwiaty są ciężkie i duże.
CHRYZANTEMA – Chrysanthemum
Dość dobrze znosi „nasze” zimy. Co prawda powinniśmy ją lekko okrywać na mrozy ale i bez tego zabiegu przeżyją. Regeneracja i sposób ich odbudowy jest bardzo szybki . Okres kwitnienia chryzantemy jest długi do 2 miesięcy. Są to kwiaty jesieni i zdobią nasz ogród do pierwszych przymrozków. Gdy kwitnie sprawia wrażenie pełnego równego bukietu . Wymiana kwiatostanu odbywa się prawie niezauważalnie przez cały okres kwitnienie jest równomierny i obfity. Pięknie wygląda zarówno w nasadzeniach grupowych jak i samodzielnych. Lubi gleby żyzne i próchnicze, stanowisko raczej powinno być słoneczne.
DZIELŻAN – Helenium
Bylina, która gości ogrodach od bardzo dawna. Kwitnie na koniec lata do jesieni. Odporna na złe warunki siedliskowe urośnie prawie wszędzie. Bylina wysoka i żywotna, potrafi zregenerować się nawet z pojedynczej łodygi. Kwiaty ma małe ale bardzo trwałe i liczne. W połączeniu z jałowcami płożącymi tworzą świetną kompozycję . Dekorują nam ogród na całe dwa miesiące. Kolorystyka jest mała ale wielobarwna. Bylina daje się łatwo rozsadzić, doskonale nadaje się na zasłonięcie np. kompostownika lub nieciekawego ogrodzenia. Doskonała na kwiat cięty.
RUDBEKJA BYLINOWA – Rudbeckia

Bylina średniej wielkości z pięknym obfitym ulistnieniem i bardzo symetrycznym przeważnie żółtopomarańczowym kwiatem z brązową szyszką pośrodku. Niezwykle dekoracyjna bylina. Jej kwiaty kojarzą się z wiejskimi ogrodami. Kwitnie długo w dobrych warunkach do ok. trzech miesięcy od lipca do września. Odporna na suszę. Potrafi cały dzień leżeć płasko na ziemi, by nocą nabrać pełnego wigoru. Rozmnaża się niezwykle łatwo przez podział, szybko się rozkrzewia tworząc kwiatowe dywany. Nie spotkałem na tej roślinie chorób i szkodników. Poradzi sobie w bliskości drzew, krzewów oraz innych bylin.
ŁUBIN BYLINOWY – Lupinus polyhyllus
Bardzo popularna roślina w ogrodowych. Niezwykle różnobarwne kolory kwiatowe powodują, że wszystkim się ona podoba. Bylina znakomicie nadaje się do nasadzeń miejskich i podmiejskich gdyż lubi zasadowy odczyn gleby. Gdy znajduje się ona w stadium przekwitania możemy ją ściąć i zadołować w ziemi a wypuści nowe kwiatostany – będzie kwitła ponownie. Na korzeniach posiada bakterie azotowe , które wpływają na zasobność tego ważnego składnika w glebie, powodując lepszy wzrost roślin sąsiadujących z łubinem. W stanie naturalnym potrafi rozsiewać się na nieużytkach i bardzo dobrze sobie tam radzi. Ukorzenia się głęboko i nie boi się konkurencji innych krzewów.
OSTRÓŻKA OGRODOWA – Delphinim
Wysoka bylina, może raczej roślina dwuletnia o pełnych pojedynczych kwiatach. Kwiatostan w postaci kolb złożonych z niezliczonej liczby kwiatków. Kwitnie około miesiąca, niezwykle dekoracyjnie. Na tle niskich roślin prezentuje się niezwykle ciekawie. Roślina raz posadzona rozsiewa się sama i w drugim roku również nam zakwitnie. Znosi trudne warunki, nie przemarza. Odrobinę wrażliwa na wiatr, gdyż kwitnące kolby są ciężkie i mogą się złamać. Lecz nie martwmy się, szybko odrosną.
ASTER BYLINOWY

Ta grupa bylin to prawdziwi giganci wśród bylin. Gwiazdy jesiennego ogrodu . Jest to roślina wieloletnia. Niezwykle odporna, przy odrobinie wody wyrośnie i będzie kwitła dosłownie wszędzie. Wyjątkiem są ciemne miejsca pod gęstym drzewostanem. Szeroka gama odmian i kolorów, wzrost od 30 cm do 1,3m, kwiaty nieduże 3 cm ale niezwykle liczne i pełne. Szybko się regeneruje po suszy i silnych wiatrach. Nie straszny jest jej mróz, gdyż potrafi w październiku wypuścić kwiatowe pąki. Największym wrogiem astrów są ślimaki , które potrafią całkowicie ogołocić roślinę w krótkim czasie. Możemy je sadzić z trawami ozdobnymi i innymi krzewami.