Rozmnażanie Lawendy

Lawenda to zimozielona krzewinka, której ozdobą są wąskie, srebrzyste liście i piękne, fioletowe kwiatostany zebrane w efektowne kłosy. Jej zapach zniewala ludzi, a odstrasza owady, takie jak komary i kleszcze. W dodatku jest niezwykle łatwa i wdzięczna w uprawie. Jak rozmnażać lawendę?

img_8558 Rozmnażanie Lawendy
Kwiaty Lawendy

Przygotowując się do rozmnażania lawendy, musisz pobrać z rośliny matecznej dwuletnie, zdrowe i silne pędy, z widocznymi zaczątkami rozgałęzień. Najlepiej zrobić to tuż po przekwitnięciu roślin.

dsc02142 Rozmnażanie Lawendy
Gałązki na sadzonki – dwuletnie, zdrowe i silne pędy

Z każdego pobranego pędu usuń kwiatostan tuż nad pierwszym rozgałęzieniem (jeśli sadzonki są za długie, możesz skrócić je nad niższym rozgałęzieniem tak, aby każda z sadzonek miała ok. 8-10 cm). Po wykonaniu tego zabiegu usuń z sadzonki dolne liście tak, aby pozostało 3-4 cm gołego pędu, z którego w późniejszym okresie wyrosną korzonki. Ważne jest także to, aby na żadnej z sadzonek nie pozostawiać suchych liści, które bardzo szybko spleśnieją zagrażając roślinom.

dsc02148 Rozmnażanie Lawendy
Gotowa sadzonka

Po prawidłowym przygotowaniu sadzonek, warto zanurzyć je w ukorzeniaczu. Lawendy po takim zabiegu ukorzenią się już po 2-4 tygodniach.

Teraz nadszedł czas na umieszczenie sadzonek w ziemi. Idealnym podłożem dla lawendy będzie mieszanina piasku z torfem. Tak przygotowana ziemia zawiera już nawóz, co pozwoli lawendom nieco podrosnąć do zimy i zapewni im optymalną dawkę składników odżywczych na start.

dsc02154 Rozmnażanie Lawendy
Idealne podłoże dla sadzonek to mieszanina piasku z torfem

Po umieszczeniu sadzonek w podłożu podlewamy je tak, aby woda na chwilę stanęła na powierzchni i podłoże otuliło całą część podziemną. Nowymi roślinami będzie można się cieszyć przez wiele lat z satysfakcją, że sami je wyhodowaliście.

img_2576 Rozmnażanie Lawendy
Sadzonka po 3 tygodniach od przygotowania, widać korzonki.

Autor tekstu: Dawid Albecki