Jak przycinać i formować sosny i świerki?

Przełom kwietnia i maja to właściwy czas na przycinanie sosen i świerków w celu ich zagęszczenia. Nadanie kształtu naszym drzewkom zajmie jednak kilka sezonów. Formowanie iglaków wymaga bowiem cierpliwości i precyzji.

Jak formować iglaki?

Po pierwsze, musimy je zagęścić, aby potem mieć z czego ciąć i tworzyć odpowiedni kształt.

Młode drzewka sosny i świerka, które jeszcze nie osiągnęły pożądanej wysokości i gęstości, przez pierwsze dwa lata uszczykujemy. Co to znaczy…

Gdy chcemy zagęścić nasze sosny, musimy w fazie wzrostu skrócić ich pędy (tzw. świeczki). To znaczy wtedy, gdy nie pojawiły się na nich jeszcze igły. Młode przyrosty chwytamy mniej więcej w połowie, pomiędzy pylnikiem a czubkiem i ułamujemy. Metoda ta nazywa się uszczykiwaniem.

Zabieg ten przeprowadzamy od końca kwietnia do połowy maja.

Dopiero po roku, dwóch, gdy nasz iglak zagęści się, możemy zacząć go przycinać i formować. Sięgamy wówczas po odpowiednie nożyce. Sprzęt, którego używamy do cięcia musi być bardzo ostry i czysty, aby nie przenosić żadnych chorób.

Czytaj więcej na blogu: Jak czyścić narzędzia ogrodnicze i jak je ostrzyć?

Najważniejsze w przycinaniu iglaków jest to, że tniemy je w miejscach, gdzie rosną igły. Po roku drzewka odrastają ze wzmożoną siłą. Ich pędy są jeszcze bardziej gęste i silne.

Po co przycinamy i uszczykujemy nasze sosny i świerki? Właśnie po to, aby drzewo zagęścić, a następnie uformować – nadać im pożądany kształt. Gdybyśmy pozwolili drzewom iglastym rosnąć wolno, to byłyby one coraz wyższe, ale nie rozrastałyby się poziomo.

Już uformowane drzewo przycinamy kilka razy w sezonie. Ostatnie cięcie może być wykonane na przełomie sierpnia i września.

12.-Ectovit Jak przycinać i formować sosny i świerki?

Aby sosny i świerki szybciej rosły, można je nawozić grzybami mikoryzowymi do kupienia w naszym sklepie

Jakie jest najpopularniejsze cięcie sosen i świerków?

Sosna, która bardzo dobrze znosi radykalne przycinanie to kosodrzewina.

Podsumowując. Początek maja to najlepszy czas na cięcie iglaków w celu ich zagęszczenia. Uszczykujemy albo tniemy wtedy, gdy na przyrostach nie pojawiły się jeszcze igły.