Opryski drzew – ochrona przed chorobami i szkodnikami

Luty i marzec to czas stosowania oprysków na drzewa. Trzeba je wykonać zanim otworzą się pąki liściowe. Potem zabieg się powtarza. Warto wykorzystywać do tego celu środki ekologiczne, czyli takie, które nie stwarzają zagrożenia dla środowiska, a jednocześnie zapobiegają rozwojowi zarodników grzybów.

Zima 2020 była stosunkowo ciepła, a to oznacza, że wirusy i grzyby miały idealne warunki do rozwoju. Pod koniec lutego, albo na początku marca powinno się zastosować oprysk Miedzianem, którego substancją czynną jest tlenochlorek miedzi. Temperatura w czasie oprysków powinna wynosić około 6°C.

miedzian_opryski_wiosna Opryski drzew - ochrona przed chorobami i szkodnikami
Miedzian to ekologiczny środek powszechnie stosowany w sadach i w uprawach amatorskich.

Miedzian jest środkiem ekologicznym. Powoduje, że patogeny nie wrastają w tkankę roślin. Uniemożliwia im zadomowienie się na naszym drzewie.

Kilka łyżek preparatu wlewamy do kilku litrów wody, mieszamy, a potem starannie opryskujemy drzewa. Dokładne proporcje podane są na opakowaniu i w opisie produktu.

Gdy temperatura osiągnie 12°C, czyli około trzy tygodnie od oprysku Miedzianem, szykujemy się do kolejnego oprysku, tym razem silniejszym Syllitem. Jest to również środek grzybobójczy, ale już mniej ekologiczny – zawiera dodynę, czyli organiczny związek chemiczny. Bardzo skutecznie chroni przed parchem i jest powszechnie stosowany w sadownictwie.

Zarówno Miedzian, jak i Syllit zapobiegają:

  • parchowi jabłoni
  • kędzierzawości liści brzoskwini
  • plamistości liści drzew pestkowych
  • parchowi gruszy
  • torbieli śliwy

Opryski przeciwko szkodnikom

Niestety, ale ochrona przed chorobami nie powoduje, że pozbędziemy się również jaj i larw szkodników, które zimowały na drzewach.

Tutaj potrzebne są inne opryski. Idealnie sprawdzą się te na bazie olejów. Uwaga! Preparaty zawierające olej parafinowy można stosować zanim na drzewach pojawią się liście, gdy pierwsze pąki zaczną pękać.

Zielone Pogotowie stosuje najczęściej Promanal 60 EC lub Emulpar 940 EC, ten drugi ma w składzie olej rydzowy, a to oznacza, że można nim opryskiwać drzewa przez cały okres wegetacji.

Copy-of-Copy-of-Copy-of-Kopia-projektu-Kopia-projektu-Biggest-Sale-1-1024x538 Opryski drzew - ochrona przed chorobami i szkodnikami

Polyversum stosuj w kwietniu

Naturalny środek, jakim jest Polyversum będzie można zastosować, gdy zostaną wyhodowane grzyby, bo to one są tutaj kluczowe. Polyversum poprawia odporność roślin na tyle, że choroby i szkodniki ich nie dotykają. Zwalcza również patogeny grzybowe. Polyversum można stosować na wszystkich roślinach.

Polyversum WP to 5 gramów grzybów, które rozpuszczamy w 10 litrach wody. Następnie podlewamy takim roztworem rośliny albo moczymy w nim bryły korzeniowe.