Co stosować na ziemiórki?
Małe czarne muszki przypominające owocówki to ziemiórki. Pojawiają się przy kwiatach domowych, które są zbyt często podlewane i ich ziemia jest zawsze wilgotna. Kwiatki domowe najlepiej podlewać raz w tygodniu, gdy podłoże lekko przeschnie. Co robić, gdy ziemiórki już się pojawią?
Ziemiórki to zarówno osobniki dorosłe, które latają wokół roślin, jak i larwy tych owadów, znajdujące się w ziemi. Muszka żyje około 7 dni, w tym czasie składa w ziemi jaja, w ciągu kilku dni wykluwają się larwy, które z czasem przepoczwarzają się w muszki i cykl się powtarza.
Ziemiórki stają się niebezpieczne, gdy jest ich coraz więcej i zaczynają żywić się korzeniami roślin. Dlatego lepiej kontrolować ich populację.
Jakie są sposoby na ziemiórki?
- domowe – zacznij od zmniejszenia podlewania. Przesuszając podłoże sprawiasz, że staje się ono mniej atrakcyjne. Owady wabi żółty kolor, możesz więc do żółtej miski wlać wodę z odrobiną octu i kroplą płynu do naczyń. Owady się w niej utopią.
- podlewaj kwiaty wodą z gnojówką z wrotycza, skrzypu lub pokrzywy – tego zapachu nie lubi większość szkodników.
- żółte tabliczki z lepem – wyglądają estetycznie i łapią się na nie dorosłe osobniki.
- środki naturalne – NeemAzal – środek na ziemiórki i inne owady atakujące rośliny ozdobne i jadalne. Stosuje się go w formie oprysków albo podlewając rośliny. Jest dopuszczony w uprawach ekologicznych, gdyż jego substancja czynna – azadyrachtyba A (związek z grupy limonoidów) – ma pochodzenie naturalne. Agricolle – mszyce, miodówki, przędziorki, wełnowce, wciornastki, tarczniki, ziemiórki i ich larwy nie uchronią się przed nim. Odcina im tlen dzięki temu, że substancją czynną jest wodny roztwór polisacharydów. Jest to więc produkt ekologiczny. Podobnie jak Agrocover, w którego składzie jest olej rydzowy można go stosować na okrągło, a szkodniki i tak się nie uodpornią. Co więcej, Agrocover ochroni rośliny iglaste przed brązowieniem.
- preparaty chemiczne – Mospilan 20 SP – stosując najmniejszą dawkę jaką podaj producent. Mospilan stosuje się również w walce z ćmą bukszpanową.
- przygotowując podłoże – nigdy nie wiemy, skąd pochodzi ziemia, którą kupiliśmy czy dostaliśmy. Mimo najszczerszych chęci mogą znajdować się w niej, na przykład, jaja ziemiórek. Podłoże można więc przed wsypaniem do doniczek włożyć na pół godziny do piekarnika nagrzanego do 80 stopni Celsjusza.