Rododenrony i azalie – co robić, aby pięknie kwitły
Różaneczniki i azalie to krzewy szlachetne, dlatego potrzebują szlachetnej opieki oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Z nami możesz zostać specjalistą od rododendronów.
Krzewy te należą do dużej rodziny roślin wrzosowatych czyli kwasolubnych. W warunkach naturalnych rosną na ubogich mineralnych glebach, gdzie tylko cieniutka warstwa pylistej próchnicy zalega na piaszczystym skalnym podłożu.
Liście rododendronów są grube, skórzaste, odporne na szybką utratę wilgoci. System korzeniowy roślin wrzosowatych to przede wszystkim gęsta pajęczyna korzeni włosowatych i kilka grubszych korzeni stabilizacyjnych w podłożu. Te delikatne korzenie odpowiadają za pobieranie wody i składników mineralnych.
Krzewy, u których stwierdziliśmy brak kwitnienia i wzrostu potrzebują:
- Zmiany miejsca – musimy je przesadzić. Gdy roślina jest wątła i pożółkła, chwytamy ją za najsilniejszy pęd i energicznie pociągamy. Gdy krzew wychodzi z bryły, wyciągamy go do końca i przesadzamy na inne miejsce. Jednak gdy krzew ciągnie za sobą plaster ściółki, a bryła wyszła z podłoża, wtykamy go ponownie w ten sam otwór.
- Nawożenia.
- Podlania albo zmniejszenia podlewania. Różaneczniki i azalie lubią być podlewane często, ale niezbyt obficie, zwłaszcza od 1 maja do 1 sierpnia. Efekt kwitnienia w roku następnym gwarantowany.

Gdy roślina wyszła łatwo z podłoża, a bryła jest dokładnie taka, jak ją wsadziliśmy, znaczy to, że w ogóle nie przygotowaliśmy dla krzewu odpowiednio kwaśnego i luźnego podłoża. Trzeba przesadzić.
Jak to robić? Wszystko dokładnie opisujemy w naszym poradniku. Każdy, kto chce u siebie uprawiać rhododendrony, powinien go przeczytać.
Jeśli widzimy, że roślina nie wygląda tak jak powinna, nie bójmy się jej przesadzić, dać nawozu oraz dosypać torfu. To z korzyścią dla niej. Ona odwdzięczy się pięknymi różnobarwnymi kwiatami.
Autor : Grzegorz Majda
Azalie









Różaneczniki










