Oleander – pielęgnacja, zimowanie, przycinanie
Piękne kwiaty oleandrów kuszą w maju ze sklepowych półek. Łatwe w uprawie, ale problematyczne zimą – bo muszą wrócić do pomieszczenia, w którym nie może być ani za zimno, ani za ciemno. Oleandry. Jeśli kupujesz je w sklepie, gdzie było im ciepło, to zanim wysadzisz je na zewnątrz, zahartuj je.
Hartowanie oleandrów polega na tym, że wystawia się je na dwór w dzień, a w nocy chowa do domu. Gdy noce są już ciepłe – około 10-15oC, to mogą na zewnątrz zostawać.
Oleandry genetycznie są przygotowane na ciepło i słońce. Aby pięknie kwitły, trzeba im te dwie rzeczy zapewnić. Najlepiej sadzić je od strony południowej.
Sadzenie oleandrów
Oleandry najlepiej sadzić w donicach – im większy kwiat, tym większa powinna być donica. Koniecznie musi mieć ona otwory!
Stanowisko dla oleandrów musi być oczywiście słoneczne. Bardzo ważna jest również wilgotność podłoża. Oleandry nie mogą mieć sucho, ale też nie mogą w wodzie stać.
Czym i jak odżywiać oleandry
Oleandry muszą być podlewane i nawożone często. Po posadzeniu wokół tworzymy nieckę, aby woda mogła się tam zbierać. Nawóz do kwiatów kwitnących dodajemy im do wody co trzecie podlewanie.
Listki robią się cytrynowe
Objawem tego, że oleandrom brakuje nawozu są cytrynowe listki.
Kwiaty kwitnące nawozimy często.
Żółte liście mogą pojawić się też wtedy, gdy oleandry przelejemy. Brązowe liście i suche kwiaty to oznaka zbyt rzadkiego podlewania.
Szkodniki i choroby oleandrów
W czerwcu może się pojawić mszyca oleandrowa. Oleandry są również atakowane przez gąsienice motyla zmrocznika oleandrowca, w efekcie ich liście są dziurawe.
Z chorób najczęściej atakuje oleandry bakterioza, objawiająca się czarnymi plamkami z żółtymi obwódkami.
Jeśli chcesz uchronić oleandry przed chorobami i szkodnikami, możesz zastosować uniwersalny środek ochrony roślin: naturalny, którym jest na przykład Chabasite albo coś mocniejszego, jak Substral Kompleksowa Ochrona.
Kiedy i jak ciąć oleandra
Oleandrom ucinamy przekwitnięte i suche kwiatostany po przekwitnięciu albo jesienią. To pobudza krzewy do jeszcze większego kwitnienia.
Gdy wiosną oleandra wystawimy na zewnątrz, warto mu przyciąć wierzchołki, co sprawi, że krzew się ładniej zagęści.
Cięcie jesienne powinno być kosmetyczne. Głównym terminem cięcia jest wiosna, a celem głównym – zagęszczenie krzewu.
Gdzie przechowywać oleandra zimą?
Oleandra na zimę wykopujemy (jeśli rósł w gruncie), wsadzamy go do doniczki i przechowujemy w pomieszczeniu. Można go trzymać zarówno w temperaturze pokojowej, jak i w 5-10 stopniach. Ważne, aby nie dosięgły go przymrozki. Jeśli będzie zimowany w chłodzie, mogą mu opaść liście, ale to nic – wiosną odrosną.
W połowie października trzeba już być czujnym. Jeśli zaistnieje choćby groźba wystąpienia przymrozków w nocy, to już chowamy oleandra do pomieszczenia.
Jak pisaliśmy wyżej, oleandry lepiej uprawiać w donicach. I dobrze regularnie przesadzać je do większych pojemników.
Zimą podlewamy oleandra w donicy raz w miesiącu.
Na wiosnę – zamiast znowu wsadzać go do ziemi, wystarczy przesadzić go do większej doniczki, z otworami w dnie i całą ją wsadzić do ziemi na zewnątrz, gdzie jest jasno, słonecznie i ciepło.
Od razu stosujemy nawóz do kwiatów kwitnących albo Azofoskę, gdyż jest to dobry nawóz startowy.
Rozmnażanie oleandrów
Ziemia dla oleandrów
Jeśli chodzi o podłoże, oleandry nie są wymagające. Wystarczy im ziemia uniwersalna, albo z domieszką gliny, o pH 6-8. Ważne, aby w tej ziemi oleandry nie wysychały. W Polsce najlepiej uprawiać je w donicach. Ponieważ oleandry nie lubią być często przesadzane, najlepiej od razu posadzić je w większym pojemniku.
Patronem tego wpisu jest marka Gardena znana z wysokiej jakości narzędzi ogrodniczych. Marka Gardena pomaga nam w rozwoju naszej aplikacji Plantis Zielone Pogotowie. Dzięki tej współpracy aplikacja może dalej się rozwijać, dodawać kolejne funkcjonalności, treści, ulepszenia etc. Zaloguj się w naszej aplikacji, korzystaj z porad, z planów upraw. Bądźmy w stałym kontakcie!