Skip to content

Krety w ogrodzie

Jak trudny i poważny to temat wie ten, któremu kret zniszczył piękny trawnik. Jest wiele sposobów i metod, jedne bardziej skuteczne a drugie mniej.

Chemiczne przy których trujemy siebie i krety, mechaniczne – pułapki, których jest nieskończenie wiele a problem i tak powróci. Jedne krety odchodzą a drugie przychodzą.

Dla tych co dopiero będą zakładać swoje ogrody kilka podstawowych wiadomości :

Otóż, najwięcej kretów możemy się spodziewać gdy w naszym sąsiedztwie znajdują się tereny niezagospodarowane – ugory. Z chwila gdy zaczniemy dbać o nasz trawnik rozmnożymy niezliczone rzesze pożytecznych owadów i pędraków. I tym samy krety to nas przywędrują. Wiele działek znajduje się przy rowach, stawach lub małych ostojach naturalnych. Tam również magazynowane są odpady organiczne. Materia ta ściąga myszy, mszyce, krety 2 – 3 m za nasze ogrodzenie.

Budując nowy ogród jednym w miarę skutecznym sposobem walki z kretami jest plastikowa siatka. Prawidłowo ułożona skutecznie broni nas przed inwazją tych pasożytów. Gdy ogród jest już gotowy a brak jest w nim siatki, możemy bezpiecznie i ekologicznie użyć dwóch metod.

Pierwszy to łapacz kretów. Zrobi to w dwa dni jeśli jest doświadczony i precyzyjny.

Druga metoda, to zdjęcie darni, ułożenie siatki i położenie tego samego trawnika. Chyba, że darń jest zniszczona to proponuję posianie trawy również na siatce. Przy obu metodach należy pamiętać, że kret potrafi nawet do 1,5 m od brzegu siatki wykopać swoje kanały. W związku z tym  brzegi grządki powinny być też bardzo dokładnie pokryte siatka i przyszpilkowane.

Naturalnym wrogiem kretów i mysz są lisy i koty.  Dlatego jeśli sąsiad z pobliskiej posesji ma kota i czasem wypuszcza go wolno, to „przymknijmy na to oko”. Jego pupil działa w naszej okolicy na naszą korzyść .

Jeszcze raz powtarzam; środkami chemicznymi możemy zrobić sobie i naszym dzieciom krzywdę a i tak szkodnik wróci. Pułapki to tylko doraźne rozwiązanie i syzyfowa praca, Trawnik i tak będzie się zapadał.

 

Autor : Grzegorz Majda

One thought on “Krety w ogrodzie Leave a comment

  1. Sama prawda z tymi środkami chemicznymi. Nie dość że zatruwają środowisko to na dodatek nie zawsze są skuteczne. Dlatego decydowanie najlepsza jest siatka na krety i wielki plus jest taki, że jest to wydatek jednorazowy. Jakieś 5 lat temu zakładałem u siebie siatkę plastikową taką żółtą i od tamtego czasu mam spokój.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: