Rozmnażanie drzew iglastych przez nasiona
Na przykładzie świerka srebrnego, jodły koreańskiej, cisa, cyprysika nutkajskiego penduli, tuji, cyprysika lawsona, jałowca, opiszemy, jak rozmnażać drzewa iglaste.
Jak powinny wyglądać owoce, z których pobierzemy nasiona?
Szyszki świerka srebrnego, z których będziemy pobierać nasiona powinny być koloru jasnoburego, z charakterystycznym wypływem żywicy. Szyszki jodły koreańskiej, aby pobrać z nich nasiona, powinny być koloru granatowego/bordowego. Szyszki modrzewia również powinny być zebrane wtedy, gdy mają kolor taki, jak szyszki świerka srebrnego i, podobnie jak one, powinny być nieco pokryte żywicą. Jeśli chodzi o sosnę, zbieramy szyszki zielone, niedojrzałe. Nasiona jałowca powinny być koloru granatowego (nie zielonego). Jeżeli chodzi o cisa, zbieramy jego czerwone, dojrzałe owoce. W przypadku zbioru nasion cyprysika, tuji nie ma żadnych konkretnych zasad co do zbioru.
Co robić z owocami drzewa iglastego?
Wszystkie wymienione wyżej szyszki i owoce drzew iglastych kładziemy na gazetach w suchym, dość ciepłym, przewiewnym miejscu. Następnie wszystkie owoce (szczególnie szyszki, ale także i nasiona cyprysika) należy przykryć papierem, ponieważ przy otwieraniu szyszki będą strzelały nasionami (oprócz szyszek jodły, która będzie się zwyczajnie rozwarstwiać). Jeśli chodzi o cisa, przechowujemy go tak długo, aż zebrany owoc zgnije, rozpuści się, a więc do momentu, gdy zostanie samo nasiono, które schowane jest w środku.
W sklepie ZielonePogotowie.pl znajdziesz kalendarze, sekatory, nożyce, nawozy, nasiona i wiele, wiele innych produktów, które usprawnią Twoją pracę w ogrodzie! Wejdź i sprawdź.
Kiedy siać nasiona pobrane z iglaków?
Sianie nasion z pobranych przez nas owoców należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy z szyszek i owoców wydostaną się nasiona. To będzie znak, że ten moment nastąpił również w naturze i nasiona zaczęłyby zaraz kiełkować. Gdy zobaczysz, że z szyszek świerka srebrnego wydostało się sporo nasion, szyszka jodły koreańskiej rozpadła się itd., to znak, że można przystąpić do siania.
Uwaga! Jedna roślina w tym zestawieniu jest wyjątkowa – to cis. Nie dość, że musimy czekać, aż cała osnowa owocu wokół nasiona zgnije, a następnie rozpuści się, to jeszcze musimy przechować takie oczyszczone nasiona cisa zimą w ziemi (proces stratyfikacji). Cis musi przeleżeć w ziemi, aby zrzucić z siebie wszystkie garbniki, dopiero wtedy jest zdolny do wykiełkowania.
Gdy nasiona będą gotowe do posadzenia, przygotowujemy dla nich piaszczyste podłoże. Robimy wgłębienie (rowek) i rzadko (2-3 cm) wkładamy do niego nasiono. Nasiono sadzimy nie głębiej niż 3-krotność swojej wysokości. Tak posadzone nasiona przysypujemy podłożem, a następnie naczynie, w którym się znajdują, wystawiamy na dwór (możemy przysypać śniegiem lub igliwiem). Oczywiście pamiętamy o podlewaniu. Takie siewki jesienią są gotowe do posadzenia w donice (jeśli chcemy, żeby rośliny jeszcze podrosły) lub już w miejsce stałe.