Azalia nie kwitnie. Jak ją przesadzić?
Twoja azalia słabo rośnie, nie ma kwiatów? Prawdopodobnie wybrałeś złe podłoże do tego, aby azalia zapuściła korzenie i czerpała składniki odżywcze. Czas na przesadzenie! Poniżej krok po kroku pokazujemy, o czym trzeba pamiętać przesadzając azalię.
Chcąc wyhodować pięknie rosnącą i kwitnącą azalię musisz pamiętać przede wszystkim o tym, żeby nie znajdowała się zbyt blisko innej rośliny w Twoim ogrodzie oraz że musi mieć podłoże złożone z torfu. Azalia należy do roślin kwasolubnych, dlatego najlepszym podłożem dla niej jest właśnie torf.
To samo dotyczy rododendronów. Torf, którego użyjemy jako podłoża do azalii musi mieć kwasowość (pH w H2O) 4,0-5,0. Do przesadzenia azalii o średnicy gałęzi ok. metra będziesz potrzebować dwóch worków takiego torfu.

Wykopanie azalii
Pierwszym krokiem w przesadzeniu jest oczywiście wyjęcie rośliny wraz z bryłą z ziemi. Jeśli azalia do tej pory przebywała w nieodpowiednim dla niej podłożu, do jej wyciągnięcia z podłoża nie będziesz potrzebował żadnych narzędzi. Taka azalia bowiem łatwo odejdzie od ziemi, ponieważ zwyczajnie nie puściła korzeni i nic jej w tym miejscu nie trzyma.
Wsadzenie azalii w nowe miejsce
Następnym krokiem jest przygotowanie dla azalii nowego otworu w ziemi. Nowo wykopana „miska” w ziemi powinna mieć taką głębokość, aby górna linia bryły azalii pokrywała się z linią podłoża, w którym wykopaliśmy otwór. Z kolei szerokość otworu powinna być większa od bryły przesadzanej azalii o ok. 10-15 cm.
Jeśli szukacie produktów ogrodniczych, zapraszamy do naszego sklepu ZielonePogotowie.pl. Zapraszamy po wszystkie niezbędne artykuły do ogrodu. W ofercie także poradniki i kalendarze naszego autorstwa.

Na dno takiego otworu wsypujemy jeden worek torfu. Rozgarniamy go nieco na boki, żeby ładnie pokrył nieregularne boki bryły azalii. Następnie wkładamy azalię do otworu w ziemi, pamiętając, żeby miejsce, gdzie roślina jest w najgorszej kondycji, skierować na południową stronę. Dzięki temu duża ilość światła charakterystyczna dla południowej strony sprawi, że roślina szybko odbuduje swój najsłabszy punkt.
Po wsadzeniu bryły dosypujemy do otworu drugi worek torfu, nie ugniatając go. Dzięki luźniejszemu podłożu roślinie będzie łatwiej wypuścić młode korzenie w nowe podłoże.
Zwróć uwagę, aby wokół azalii utworzyła się swego rodzaju miska, a więc, żeby dosypany na wierzch torf nie pokrywał się zupełnie z linią starego podłoża. Ta miska pomoże w skutecznym podlewaniu rośliny i pozwoli na to, aby za rok od przesadzenia dosypać jeszcze 2-3 cm torfu. To wszystko. Nie bój się przesadzeń, postępuj zgodnie ze wskazówkami, a wszystko się uda!

Pochwal się swoimi osiągnięciami w komentarzu!
Powodzenia!
A co zrobić gdy środek krzewu usechł?Jest to drobno kwiatowa biała pachnąca roślina.Nie znam nazwy.
Zrobilibyśmy podział krzewu i rozsadzilibyśmy na młode.
Proszę ostro przeciąć, może jest zbyt gęsta.
Witam . Można przed przesadzeniem nowe miejsce przekopać i obsypać siarczanem amonu ? Gleba jest zasadowa . Dziękuję za odpowiedz i Pozdrawiam
Nawozimy dopiero, gdy roślina się przyjmie