Szczepienie przez stosowanie
Jest to stosunkowo łatwa metoda szczepienia, w której wykorzystujemy zasadę, że pęd podkładki jest tej samej grubości co zraz. Ten rodzaj szczepienia z powodzeniem można wykonywać od marca do końca kwietnia (pod warunkiem, że posiadamy zrazy w stanie uśpienia).
W szczepieniu roślin chodzi o to, by połączyć ze sobą dwa elementy – zraz i podkładkę. Zraz to pęd rośliny, którą chcemy rozmnożyć, a podkładka to roślina, na której chcemy zaszczepić inną odmianę. Za podkładkę bardzo często służą dziczki, samosiejki itp.

W tym przypadku zraz jest zwykle pobierany z pędu jednorocznego, czyli takiego o grubości 5–10 mm, także pęd podkładki jest zwykle z przyrostu jednorocznego lub – w wyjątkowych przypadkach – dwuletniego.
Podkładka może mieć gałązki
Aby swobodnie wykonać to szczepienie, musimy mieć dobry dostęp do miejsca szczepienia. Jeśli podkładka jest rozkrzewiona, musimy wykonać jej podkrzesanie, czyli przycięcie bocznych gałęzi powyżej i poniżej miejsca szczepienia. Gdy podkładka ma na swoim wierzchołku 2 lub 3 równorzędne gałązki nadające się do szczepienia, wtedy należy pozostawić je wszystkie i wszystkie zaszczepić. Istnieje wówczas większa gwarancja, że któreś szczepienie na pewno się uda, a cała operacja zakończy się sukcesem.
Przygotowanie zraza
Po wyjęciu z lodówki lub z dołka, zrazy należy oczyścić, wytrzeć mokrą szmatką, sprawdzić, czy nie są pomarszczone lub spleśniałe, odciąć 5-centymetrowy odcinek od dołu i 10-centymetrowy od góry. Sprawdzić, czy kora zrazów jest żywa, jeżeli tak, to taki pęd nadaje się do szczepienia.
Pierwszą czynnością przy szczepieniu jest dopasowanie grubości zraza do grubości podkładki. Przyłóż zraz do okrzesanej, czyli obranej z gałązek części podkładki, wówczas dowiesz się, na jakiej wysokości wykonać cięcie. Cięcie powinno być przeprowadzone skośnie (zupełnie jakbyś kroił/a plasterek kiełbasy) oraz tak, by jego powierzchnia miała ok. 3 cm długości. Zwróć uwagę, by (w miarę możliwości) po przeciwnej stronie znajdował się pąk liściowy i by nie było tam cięcia po pędzie bocznym. Wspomniane cięcie skośne najlepiej wykonać jednym ruchem ostrego noża, unikając tym samym poprawek.

Następnie w ten sam sposób należy uciąć zraz, tzn. tak, by pąk liściowy znajdował się po przeciwnej stronie płaszczyzny cięcia. Umożliwi to szybsze zrastanie się podkładki i zraza. Zwróć teraz szczególną uwagę na to, by długość cięcia zraza była taka sama jak na podkładce.
W przypadku, gdy na podkładce zostawisz 2–3 pędy do szczepienia, to czynności powtórz. Dopiero wtedy, kiedy płaszczyzny cięcia zraza i podkładki są docięte i dopasowane, przytnij zraz na długość. Na zrazie powinny pozostać 3–4 pąki liściowe, a cięcie wykonuje się ok. 1 cm nad pąkiem wierzchołkowym. Tak przycięty zraz przykłada się do podkładki i obwiązuje paskami folii, uważając, by te dwie powierzchnie nie przesuwały się względem siebie podczas wiązania. Teraz pozostaje już tylko posmarowanie wierzchołka zraza maścią ogrodniczą i oczekiwanie na efekty.
Ciekawe.