Rozmnażanie Budlei
Budleja Dawida kwitnie od czerwca do października, a jej zapach zwabia wiele motyli, stąd nazwa zwyczajowa krzewu. Jak samodzielnie rozmnożyć budleję w drugiej połowie lata?

Pierwszym krokiem, który trzeba podjąć, jest pobranie z rośliny matecznej pędu, na którym przekwitają już kwiaty. Taki pęd jest w idealnym stopniu zdrewnienia. Zabieg pobrania pędu i rozmnażania wykonujemy w drugiej połowie lata.

W celu wykonania sadzonek, tniemy pęd na fragmenty tak, aby miały ok. 8 cm. Na górze pozostawiamy międzywęźle z jednym liściem, a na dole goły fragment pędu, który powinien mieć przynajmniej 3-4 cm (sadzonki identyczne jak w przypadku hortensji).

Budleja ma stosunkowo małe liście, więc możemy zostawić po jednym listku na sadzonce. Jeśli są to młode listki, możemy zostawić ich nawet kilka.

Piętki tak wykonanych sadzonek moczymy w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych.

Rośliny ukorzeniamy w mieszaninie piasku z torfem, aby zdążyły jeszcze lekko podrosnąć do zimy:


Budleja ukorzenia się bardzo szybko, bo nawet w dwa tygodnie. Jest to roślina łatwa w rozmnażaniu i szybko można z niej uzyskać nowe, zachwycające krzewy, które będą tętniły życiem na naszych rabatach, wabiąc całe chmary motyli.

Autor tekstu: Dawid Albecki
Fot. Pixabay/dworakfoto