Syrop z pędów sosny. To takie proste!

Zrobienie samodzielnie syropu z pędów sosny nie wymaga żadnej tajemnej wiedzy. Nie jest to też nic pracochłonnego. Potrzebujesz trochę wolnego czasu, słoików, cukru albo miodu.

Po pędy sosny najlepiej wybrać się do lasu, z dala od zanieczyszczeń. Pamiętaj jednak, aby nie zrywać pędów szyszek limby, kosodrzewiny czy sosny błotnej, bo są to gatunki chronione.

Jak zbierać pędy sosny

Po pierwsze, robi się to na przełomie kwietnia i maja. Na sosnach pokazują się nowe pędy, bardzo charakterystyczne, nazywa się je świeczkami. Ułamujemy je palcami, czyli uszczykujemy je. Można użyć sekatora, ale każde narzędzie niesie ze sobą niebezpieczeństwo przenoszenia chorób. Jeśli nie chcesz się pobrudzić, możesz założyć rękawiczki.

Można też poczekać, aż na tych świeczkach pojawią się pylniki. Pyłek daje jeszcze lepszy efekt zdrowotny i ma w sobie dużo więcej wartości.

mlode-pedy-iglakow-1024x683 Syrop z pędów sosny. To takie proste!
Jak dbać o iglaki? Jednym ze skutecznych sposobów jest zaproszenie do ogrodu mikoryzy

Wbrew potocznej opinii, takie ucinanie czy ułamywanie nowych pędów nie powoduje, że drzewko uszkadzasz i że nie będzie ono rosło. Jest zupełnie na odwrót. Im więcej pędów się usuwa, tym więcej odrośnie w następnym roku.

Gdy mamy już świeczki zerwane, to trzeba poszukać w domu słoików. Wcześniej można oczyścić pędy z brązowej łuski, jeśli jest jej za dużo.

Miód zamiast cukru

W słoikach układamy nasze pędy dość ciasno, i zasypujemy je cukrem. Można to robić warstwowo, czyli porcja pędów i na to warstwa cukru. Zamiast cukru można również użyć miodu, co będzie jeszcze zdrowszą wersją syropu majowego. Słoik zamykamy, ale nieszczelnie. Można tutaj użyć gazy.

Po kilku dniach pędy zaczną puszczać soki. Jednak odczekajmy cztery tygodnie. Wtedy najlepiej przelać syrop do ciemnych butelek i trzymać w chłodniejszym miejscu aż do grudnia. Oczywiście pić go można już wcześniej!

Lekarstwo na jesienne przeziębienia mamy gotowe. Syropu z pędów sosny można wypić do czterech łyżeczek dziennie. Dzieci maksymalnie trzy łyżeczki dziennie.

Syrop z pędów sosny to specyfik na:

  • Infekcje górnych dróg oddechowych
  • Stany zapalne
  • Bóle stawów i mięśni

Ale przede wszystkim syrop rozgrzewa i wzmacnia odporność. No i dodatkowo, jest pyszny. Można nim polać naleśniki.