Nawozy jednoskładnikowe
Nawozy mineralne zawierające jeden składnik pozwalają uzupełnić glebę w konkretne pierwiastki. Stosujemy je wiosną, aby pobudzić rośliny do wzrostu. Stanowią one dopełnienie nawożenia organicznego.
Nawozy jednoskładnikowe zawierają jeden pierwiastek, ale w bardzo dużej ilości. Dlatego należy używać ich z głową, bo ich nadmiar może spowodować zasolenie gleby oraz spalenie rośliny.
Stosowane w odpowiednich ilościach są bezpieczne i powodują poprawę stryktury gleby. Po roślinach widać, że brakuje im minerałów, że gleba jest wyjałowiona, i mimo stosowania nawozów organicznych, przyrost roślin jest słaby.
Jakie nawozy jednoskładnikowe stosować?
Siarczan amonu jest nawozem azotowym i służy do zakwaszania gleby. Wspomaga działanie środków chwastobójczych. Wspomaga uzupełnianie niedoborów siarki i azotu.
Dla jakich roślin siarczan amonu?
Dla iglaków, borówek, azalii, różaneczników, pomidorów na glebach zasadowych.
Kiedy stosować siarczan amonu?
Przed rozpoczęciem wegetacji i w czerwcu. Po 15 gramów na mkw.
Mocznik – to również nawóz azotowy (zwiera aż 46% azotu). Sprawdza się idealnie jako nawóz dolistny, ale można go także stosować do nawożenia gleby. Jest wówczas dłużej przyswajany, gdyż najpierw musi przekształcić się w formę amonową, a dopiero potem w azotanową i trwa to około trzech tygodni.
Mocznik jest bezpiecznym nawozem azotowym, powoli dostarcza glebie azot.
Nie można go stosować z innymi nawozami azotowymi, jesienią, na glebach kwaśnych i wapiennych.
Kiedy stosować mocznik?
Wiosną. Wtedy, gdy temperatura osiągnie około 10 stopni Celsjusza i ziemia jest mokra. Granulki można rozsypać na podłożu i przykryć warstwą ziemi, aby azot się nie utlenił. Mocznik można również rozpuścić w wodzie i stosować w formie oprysków na liście (gdy się pojawią).
Saletra amonowa
To również nawóz azotowy, ale dużo bardziej uniwersalny, gdyż można ją stosować na wszystkich rodzajach gleb. Podobnie, jak w przypadku innych nawozów azotowych:
- poprawia jakość i wzrost roślin,
- wydłuża okres wegetacji,
- intensyfikuje zieleń.
Saletrę amonową rozsypuje się na ziemi przed planowanymi deszczami.
Siarczan magnezu
Nawóz, który uzupełni niedobory siarki i magnezu w przypadku roślin szklarniowych i ogrodowych, ale sprawdzi się również jako środek zapobiegających brązowieniu igieł w przypadku roślin iglastych.
Siarczan magnezu ma właściwości zakwaszające, dlatego w miejscu, gdzie chcemy sadzić warzywa trzeba zastosować wapno, aby glebę odkwasić.
Siarczan potasu
Uzupełnia niedobory siarki i potasu – szczególnie w przypadku roślin kapustnych i czosnku. Sprawia, że azot jest lepiej przyswajalny.
Siarczan potasu powoduje, że owoce i warzywa mają intensywniejszą barwę, zawierają więcej cukrów i kwasów – przez co są smaczniejsze. Ale siarczan potasu również wzmacnia ich tkankę, przez co można dłużej owoce i warzywa przechowywać, i łatwiej przewozić.
W jakim stężeniu stosować dolistnie mocznik??Chcę taki preparat przygotować do opryskiwacza plecakowego 15 litrów.
Płaska łyżka stołowa wystarczy