Szpak w ogrodzie – na pTak czy na nie?
W czerwcu pojawiają się pytania o to, jak pozbyć się szpaków z ogrodu. Sposoby są różne: armatki, strachy na wróble, puszki na drzewie, siatki. Wszystkie skuteczne, byle szpaków nie krzywdzić, bo są pod ochroną. Tylko, czy na pewno chcesz przegonić jedne z bardziej pożytecznych ptaków?
W maju szpaki muszą wykarmić swoje młode z pierwszego lęgu, a w czerwcu z drugiego. Przez około sześć tygodni nie robią nic, tylko przynoszą młodym pożywienie – średnio co trzy minuty. Jak widać, pisklęta są bardzo głodne, bo potrzebują dużo energii, aby nauczyć się latać.
Energii tej nie czerpią jednak z wiśni i czereśni, o które tak bardzo się martwisz, ale z białka, które znajduje się w:
- pędrakach,
- turkuciach podjadkach,
- stonce,
- chrabąszczach,
- gąsienicach,
- chrząszczach.
Sposób na turkucia podjadka
Szpaki to jedne z najbardziej pożytecznych ptaków w ogrodzie – przez dwa miesiące potrafią przynieść do gniazda 20 tysięcy różnych szkodników. Jest wśród nich także turkuć podjadek, którego bardzo trudno pozbyć się z ogrodu, a jest to w zasadzie niemożliwe – choć ostatnio odkryliśmy, że jak turkuć naje się pokruszonych skorupek jajek, to nie ma siły żerować w naszym warzywniku.
Zakładając budkę lęgową dla szpaka w swoim ogrodzie, zapewniamy sobie najbardziej naturalną ochronę przed szkodnikami, jaka może istnieć.
Czy szpaki zjedzą Twoje owoce?
Szpak, dla którego Twój ogród czy działka jest domem, nie jest w stanie zjeść wszystkich owoców – robią to stada ptaków przelatujących w czerwcu nad naszym krajem ze wschodu na zachód. Posiadanie zaprzyjaźnionych szpaków w ogrodzie może te hordy odstraszyć.
Zaprzyjaźnij się ze szpakiem, bo warto.
Tekst powstał dzięki współpracy z Kubą Typiakiem z kanału Ptasia Strefa.
Zdjęcie szpaka: pixabay/satynek