Mocznik, mączlik czy jednak mączniak?
Mocznik, mączlik, mączniak, a jak ktoś się uprze, to jeszcze można dorzucić do tych mącznych skojarzeń mącznika młynarka… Wyrazy brzmią podobnie, ale znaczą kompletnie co innego.
Wyjaśniamy, co jest co…
Mocznik
Jest to nawóz wysoko azotowy, który jesienią – zanim z drzew opadną wszystkie liście – można wykorzystać jako środek ochrony roślin. Mocznik zawiera amoniak i kwas azotowy – obydwa związki są silnie aktywne i łatwo się rozpadają. Użyte do oprysku, powodują uszkodzenia małych organizmów, takich jak zarodniki grzyba, bakterii i wirusów, które zimują na drzewach.
Opryski na drzewie powinno się wykonywać, gdy liście na nim są gotowe do spadnięcia. 10 procent powinno już leżeć na ziemi.
Do prawidłowego oprysku potrzebny jest 5-procentowy roztwór. 50 gramów na litr wody.
Wiosną stosuje się mocznik w celu przyspieszenia wzrostu:
- roślin, które gubią liście na zimę,
- drzew owocowych,
- trawy.
Mączniak
Dosyć powszechna chorobowa grzybowa. Dawniej z mączniakiem walczyło się w ten sposób, że wycinało się porażone pędy i wzmacniało roślinę poprzez nawożenie, przycinanie, wzmacnianie. Dziś stosuje się środki chemiczne, jak Topas albo Siarkol. Szczególnie w przypadku krzewów wrażliwych, jak agrest czy winogron. Poczytaj w naszej aplikacji: Jak zwalczyć choroby winorośli?
Mączlik
Białe muszki, które atakują rośliny w czasie suszy, ale też w szklarniach. Mączlik składa jaja na spodzie liści, więc często trudno go dostrzec.
Mączlik atakuje przeważnie pomidory i ogórki, czyli rośliny ciepłolubne, uprawiane w pojemnikach, szklarniach. Spotykany jest również na różach, azaliach, pelargoniach.

Sposoby na mączlika:
- Płukanie wodą z szarym mydłem.
- Tablice lepowe – bardzo skuteczne.
- Szkodniki odstrasza zapach aksamitek, rumianku, nagietków czy bazylii.
Mącznik młynarek
Jest to mały czarny chrząszcz, który swą nazwę zawdzięcza temu, że można go spotkać w… mące i w innych produktach przechowywanych w szafkach kuchennych.
Mącznik lubi wilgoć i gdy nie jest zbyt czysto, więc trzeba… sprzątać i dbać o warunki przechowywania żywności.