Co najszybciej wysiać na rozsadę?
Luty to pierwszy miesiąc, w którym można zacząć siać warzywa i kwiaty. Tylko że nie wszystkie. Jedynie te, które mają długi okres wegetacji. W trakcie kiełkowania należy zapewnić im ciepło i światło.
Rozsada to młode rośliny – sadzonki – wyhodowane z nasion w specjalnych warunkach. Jest sporo gatunków warzyw i kwiatów, których w polskich warunkach nie można siać bezpośrednio do gruntu, bo nie doczekalibyśmy się plonów. Jest u nas za zimno.
Które warzywa można wysiać na rozsadę w lutym?
Kalafiora, kalarepę, kapustę (białą i czerwoną), karczochy, brokuły, bakłażana, selera, rzodkiewkę, bób
Jakie zioła siać w lutym?
W drugiej połowie lutego można zrobić, między innymi, rozsady: bazylii, stewii, trawy cytrynowej, rzeżuchy, rozmarynu.
Kwiaty do wysiewu na rozsadę
Begonie (nawet w styczniu, stratyfikując), dalie, goździki, heliotropy (nawet w styczniu, stratyfikując), lewkonie, lobelie, pelargonie (nawet w styczniu, stratyfikując), petunie, żeniszek (nawet w styczniu, stratyfikując), cynie, astry chińskie, wilce, lawendę
Kiedyś siać truskawki?
Luty to również dobry czas na wysiew truskawek. Rozsadę robi się tak samo, jak w przypadku innych warzyw i ziół. Następnie w kwietniu sadzi się je na stanowisku słonecznym, nawiezionym kompostem albo obornikiem, bo truskawki lubią ziemię próchniczną. Lubią też być ściółkowane i koniecznie przycinane. Z uciętych rozłóg można robić nowe sadzonki.
Robienie rozsady krok po kroku
Rozsadę najlepiej robić w małych pojemniczkach. Wiele osób wykorzystuje do tego wytłaczanki po jajkach i nie jest to zły pomysł, jeśli mamy pewność, że są zdezynfekowane. W naszym sklepie mamy miniszklarenki w zestawie z ziemią oraz doniczki torfowe, które można sadzić do gruntu razem z sadzonką.
W przypadku rozsad warto wybrać gotową ziemię do siewu, wtedy mamy pewność, że jest to gleba o odpowiednim pH.
Zaprawianie nasion. Do słoiczka wsyp nasiona i mączkę bazaltową. Wszystko dobrze wymieszaj. Nasiona z naszego sklepu nie są wcześniej zaprawiane, więc dobrze dać im ochronę przed chorobami grzybowymi.
Należy pamiętać o utrzymywaniu stałej wilgotności, cieple i najlepiej przykryciu rozsad czymś przeźroczystym. To pomoże utrzymać stałą wilgotność na rozsadzie. Przy robieniu rozsady najtrudniejsze jest utrzymanie balansu między odpowiednim poziomem wilgoci i dostępem świeżego powietrza. Zbyt duża wilgotność i brak wietrzenia spowoduje gnicie.
Rośliny wysiane zbyt gęsto przerywamy – czyli zostawiamy tylko niektóre, by te silniejsze miały miejsce do rozwoju. Robimy to, gdy rośliny osiągną fazę dwóch liści właściwych (nie tych malutkich).
Kolejnym etapem jest pikowanie czyli przesadzanie pojedynczych roślinek do większych doniczek, aby miały dużo miejsca na rozrośnięcie się. Sadzonkę wkładamy do ziemi dość głęboko. Prawie cała łodyżka powinna być pod ziemią. Robimy tak w przypadku pomidorów i innych roślin z rozsady, które nie mają miejsca do wzrostu.