Skip to content

Pielęgnacja roślin na wiosnę

Każdy ogród, nawet najmniejszy, wymaga przeprowadzenia pewnych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych po okresie zimowym. W przypadku niektórych roślin jest to niezbędne, aby na wiosnę lub lato znowu pięknie zakwitły lub wydały owoce.

Poruszona problematyka w artykule to:

Wstępne prace porządkowe;

Cięcia pielęgnacyjne;

Opryski ochronne;

Drzewa i krzewy owocowe;

Nawożenie.

Wstępne prace porządkowe
Pierwszymi niezbędnymi zabiegami, które należy wykonać po zimie są prace porządkowe. Mimo że niskie temperatury nie sprzyjają rozwojowi roślin, w ogrodzie można znaleźć reszty organiczne takie jak: liście, igły, trawę czy pędy po obciętych drzewach i krzewach, które zaległy jeszcze po jesieni. Należy je dokładnie zgrabić i sprzątnąć, aby ruszyć z kolejnymi zabiegami.
Cięcia pielęgnacyjne
Dwa razy do roku a w tym wczesną wiosną należy wykonać zaległe cięcia prześwietlające oraz pielęgnacyjne. Te drugie dotyczą takich części krzewów i drzew jak stary okwiat oraz suche i zbyt zdrewniałe pędy. Oprócz zabiegów związanych z przycinką wymienionych powyżej należy uwzględnić również cięcia odmładzające oraz formujące krzew w pożądany kształt i wielkość. Wpływa to na ich dalszy rozwój. Krzewy przycina się, aby były młodsze, mniejsze oraz z roku na rok coraz ładniejsze. Tnie się je po to, ażeby na przyszły rok znowu obficie zakwitły lub obdarowały nas barwnymi liśćmi. W ten sposób pomagamy im w pozbyciu się zbędnych gałęzi czy wilków utrudniających wzrost i dojrzewanie owoców. Ogród założony 10 do 20 lat wstecz z maleńkich krzewów, stanie się wielkim „krzakowiskiem”, jeśli nie będzie na bieżąco pielęgnowany przez fachową rękę ogrodnika lub mądrego i zdolnego gospodarza. My także chodzimy do fryzjera. jedni tylko dla zdrwoych i pięknych włosów, inni w celu kreowania własnego wizerunku. Planując ogród także pragniemy, aby był on dobrze postrzegany przez każdego kto się w nim znajdzie lub obejrzy go zza płotu. Dzięki temu jako gospodarze danego terenu wystawiamy sobie gorsze lub lepsze świadectwo. Przystąpmy zatem niezwłocznie do pracy. Tnijmy drzewa i krzewy z rozwagą oraz rozumem. Nie żałujmy kilku gałązek, których pozbycie się jest kluczem do tego, co chcemy osiągnąć. Dzięki temu w przyszłym roku korony roślin staną się gęściejsze, bujniejsze i żywsze w barwach. Kształtujmy krzewy tak, by mieściły się w naszym ogrodzie nie niszcząc innych krzewów, aby nie zasłaniały furtek, okien i nie nachodziły na chodniki. Musimy pamiętać, że poprzez cięcia pozwalamy słabszym, wolniej rosnącym roślinom zabłysnąć w naszym ogrodzie. Wyciąć czy wykopać drzewko możemy zawsze i o każdej porze. Najpierw jednak należy podjąć próbę ukształtowania i wyrzeźbienia rośliny. Może ona bowiem okazać się prawdziwą perłą czekającą na swojego odkrywcę. Dojrzałe rośliny są bardziej dostojne od tych małych, a dzięki fachowej pielęgnacji staną się wizytówką naszego obejścia.
Opryski ochronne
Przy wiosennych zabiegach ochronnych należy pamiętać głównie o świerka i jałowcach, które podatne są na różne szkodniki. W tych przypadkach niezbędne są opryski przeciwko przędziorkowi, misecznikowi, puchlakowi itp. Posłużą nam do tego specjalnie przygotowane preparaty, które znajdziemy w każdym dobrze wyposażonym sklepie ogrodniczym. O opinie i pomoc możemy poprosić również fachowca czyli ogrodnika, który doradzi nam w kwestii wyboru właściwego środka.
Drzewa i krzewy owocowe
Inaczej jest w przypadku drzew i krzewów owocowych. Niektóre z nich takie jak brzoskwinie, czereśnie i wiśnie należy opryskać przeciwko kędzierzowatości. Dodatkowo liście czereśni i wiśni przeciwko plamistej opadzinie liści. Natomiast jabłonie, śliwy, porzeczkę i agrest ochronić specjalnie przygotowanymi preparatami na pierwsze szkodniki pąków i kwiatów tak, aby nie mogły ich zniszczyć przed rozwojem i kwitnięciem.
Nawożenie
Po zimie należy pamiętać o odbudowie zewnętrznej ściółki, która chroni roślinę oraz dodaje jej wartości odżywczych. Pod rośliny kwasolubne np. Rhododendrony należy rozsypać nową warstwę torfu kwaśnego natomiast pod innymi krzewami odchwaścić i uzupełnić korę, aby zapobiec porostowi nowych chwastów, które hamują ich wzrost.
Nie można zapomnieć także o naszych zielonych trawnikach. Po pierwsze należy darń poddać wertykulacji czyli poprzez płytkie pionowe cięcia usunąć próchnicę powierzchniową, stworzyć lepsze warunki dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej. Stosując głęboka wertykulację osiągamy dodatkowo zwiększenie elastyczności trawnika oraz zwiększenie przepuszczalności gleby zagęszczonej w dolnych warstwach. po drugie ważne jest, aby zasilić trawę nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi pod trawniki a następnie regularnie podlewać i kosić, gdyż wykazuje on duże zapotrzebowanie na wodę a co za tym idzie, duży przyrost w stosunku do innych roślin.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: