Skip to content

Wiosenne cięcia najbardziej popularnych krzewów

Tawuły japońskie małe  – tniemy co najmniej o połowę uważając, by również obciąć gałązki które wiszą i dotykają ziemi.

Tawuły  wysokie – tniemy zazwyczaj po kwitnieniu chyba że są w żywopłocie to możemy ciąć kiedy zajdzie taka potrzeba.

Pęcherznice – młode, tniemy silnie nawet  do 2/3 długości , starsze przycinamy tylko przyrosty ubiegłoroczne lub radykalnie przy ziemi w celu ich odmłodzenia.

Pięciorniki – przycinamy delikatnie, tylko stary zeszłoroczny kwiat . Duże krzewy pokładające się na ziemię tniemy na wysokość do 20 cm, będą nam kwitły dopiero na koniec lata.

Hortensjeróżowe przycinamy delikatnie po wypuszczeniu pierwszych liści i tylko pędy suche, białe  – w zależności jaki chcemy uzyskać kwiat- duży i rzadszy (tniemy radykalni)   – mały i gęsty (tniemy delikatnie 15-20 cm).

Derenie – z reguły przycinamy radykalnie na 50 cm, tym samym latem uzyskamy piękny  kolor liści a na zimę soczystą barwę gęstych pędów.

Pigwowce – usuwamy tylko te pędy, które pokładają się na ziemie, skracamy koronę i pędy jednoroczne(wilki) które za mocno wybiły. Takie cięcie  daje nam gwarancję obfitego kwitnienia i owocowania.

Forsycje – przycinamy po kwitnięciu i w dowolnym wybranym miejscu w zależności jaki wysoki chcemy mieć krzew.

Weigelle – tniemy przede wszystkim by wyrzeźbić koronę i pozbyć się pędów które kwitły obficie w poprzednim roku.

Lawenda – krzewy młode przycinamy tylko o kwiat, krzewy starsze możemy co 3 lata przyciąć drastycznie u nasady a odwdzięczy się ona nam młodym, pięknym kwiatem.

Berberysy – uprawiamy odmiany barwne i powinniśmy przycinać w zależności od odmiany nowe przyrosty o 2/3 ich długości a raz w roku wczesną wiosną do wielkości przez nas pożądanej.

Pamiętajmy o starannym wyzbieraniu ściętych gałęzi, gdyż zetknięcie z nimi może być czasem bolesne  🙂

Autor : Grzegorz Majda

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: