Lato w ogrodzie
Wakacje tuż tuż a pierwsze letnie upały przypominają nam, że zbliża się najgorętszy okres roku. Po wiosennych pracach na ogrodzie podziwiamy nasze rośliny, które dynamicznie przybierają na wielkości, pięknie kwitną albo zbliżają się do owocowania.
Lato to trudny okres dla ogrodu. Przedłużające się upały, brak deszczu może niewątpliwie negatywnie wpłynąć na kondycje roślin i trawnika. Jak się do tego przygotować. W najlepszej sytuacji są właściciele ogrodów z automatycznym nawadnianiem. Tu nie powinno być większych problemów. Jednak zwróć uwagę na to jak zachowują się najsłabsze rośliny i trawa. Może będzie trzeba wydłużyć nasz program nawadniający. W większości wypadków wystarczy procentowe wydłużenie czasu podlewania. Można także włączyć dodatkowy dzień w naszym programie. W takie upały bardzo łatwo zaobserwować, gdzie ewentualnie system nie dolewa. Może się okazać, że zraszacz jest rozregulowany i nie dolewa pewnej części trawnika. Po kilku dniach upałów z łatwością można dostrzec inną barwę nie podlewanego kawałka. Trawnik jest także bardzo wrażliwy w miejscu gdzie styka się z betonem, który nagrzewa się do wysokiej temperatury i wysusza trawę w bezpośrednim sąsiedztwie. W takich miejscach może być potrzebne ręczne dolanie wody. W swoich ogrodach zwróćcie też uwagę na rośliny w donicach, które wysuszają się w ciągu kilku godzin a dwa dni nie podlewane rośliny w pojemnikach do swojej dobrej formy potrafią potem dochodzić przez kilka tygodni lub miesięcy.
Właścicielom bez systemów nawadniających nie będzie tak łatwo. Zaopatrzcie się proszę w węże i zraszacze będą potrzebne. Ogród podlewać wcześnie rano lub wieczorem. Rośliny które już kilka lat rosną w Waszym ogrodzie powinny sobie poradzić, jednak trawa będzie potrzebowała regularnego podlewania tak samo rośliny, które są w ogrodzie od kilku miesięcy. Pamiętajcie też, że trawnik lubi wodę ale nie lubi się kąpać. Lepiej regularnie i częściej niż „wielka dolewka” raz na jakiś czas.
Po za tym zachęcam do inwestycji w system nawadniający…czekamy 🙂
Jak poznać rośliny którym brakuje wody. Drzewa np. dostają żółtych liści i już latem potrafią sporą ich część zrzucić. Liście krzewów przeważnie robią się nieco bardziej blade i rdzawe a także znacznie mniejsze niż wiosną. Charakterystyczne jest także klapnięcie liści. Trawa także zmienia barwę i ma zauważalnie mniejsze źdźbła.
Pytania proszę kierować bezpośrednio lub w komentarzu