Rozmnażanie lilii

Masz lilie w swoim ogrodzie? Zastanawiasz się, jak je rozmnożyć i sprawić, żeby były jeszcze piękniejsze niż dotychczas? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej, zarówno w tekście jak i na filmiku instruktażowym załączonym na koniec artykułu.

Już za chwilę przyjdzie jesień. Zanim to nastąpi niektóre roślin w naszym ogrodzie należy przesadzać, rozmnożyć. Plony możemy zostawić dla siebie lub podzielić się z kimś. Może dać dzieciom na ich nowo zakupioną działkę?

W naszym ogrodzie w Suminie przyszedł czas na rozmnożenie lilii, które sadziliśmy trzy lata temu. Roślina widoczna na filmiku pięknie kwitła, to wyjątkowa, cytrynowa odmiana. Przed rozmnażaniem pościnaliśmy uschnięte już kwiatostany lilii.

img_6731 Rozmnażanie lilii

JAK ZABRAĆ SIĘ ZA ROZMNAŻANIE TYCH ROŚLIN?

Wykopujemy ich karpę i dokładnie przeszukujemy w poszukiwaniu młodych cebulek. Jeśli kępa jest bardzo dobrze zbudowana, to znak, że to najwyższy czas na przesadzenie rośliny. Dlaczego?

W zbyt dużym zagęszczeniu lilie drobnieją, nie otrzymują wszystkich składników pokarmowych i z czasem mogłyby w ogóle przestać kwitnąć.

Uwaga! Cebule schowane w karpie mogą być duże, ale i naprawdę małe. Trzeba być uważnym. Z dużych cebul nowa roślina może nam zakwitnąć już w rok po posadzeniu Na kwiaty z małych cebul będzie trzeba poczekać o rok dłużej.

Korzeni cebul nie obrywamy. Zebrane cebule odkładamy do ciemnego i ciepłego miejsca na tydzień (może to być garaż). W tym czasie cebule odpoczną od ziemi, a my możemy zastanowić się, co z nimi zrobić- zaplanować gdzie posadzić lub komu sprezentować. Nie martwcie się, w trakcie takiego leżakowania korzenie cebul nie uschną.

Z dwóch krzaków naszych cytrynowych lilii, które powstały kilka lat temu z dwóch cebul, zebraliśmy ok. 30 dużych i 30 małych cebul! To plon niemal jak przy zbieraniu ziemniaków. Mamy nadzieję, że wasze zdobycze będą podobne. Jeśli jednak w przypadku Twojej lilii było inaczej, nic straconego. Na to również jest sposób. Możesz rozmnożyć lilię z łusek cebul. Jak? Podziel cebulę na łuski, z co drugiej łuski powinna wypuścić młoda cebula.

KIEDY SADZIMY MŁODE CEBULE?

Uzyskane w ten sposób cebule lub łuski sadzimy 1−2 tygodnie po wykopaniu. Przed zasadzeniem wyjątkowo długie korzenie cebul możemy lekko oberwać. Cebule sadzimy na głębokości ok. 10 cm. Jeśli chcemy mieć kilka roślin obok siebie, pamiętajmy, aby sadzić je w rozstawie 30×30 cm. Wszystko dlatego, ponieważ lilia ma naprawdę obfite liście, a tedy również i kwiatostan rośliny jest ładny, a więc duży i szeroki. Dlatego rośliny nie mogą być posadzone gęściej, bowiem przy wietrze mogłyby zwyczajnie poobijać się o siebie.