Rozmnażanie hortensji krok po kroku
Masz w swoim ogrodzie pięknie kwitnącą hortensję? Może warto ją rozmnożyć i podzielić się nią z sąsiadami lub posadzić w innym punkcie ogrodu? A może widzisz przepiękny okaz u kogoś znajomego? Poniżej sprawdzisz, jak łatwo wyhodować sadzonki tej przepięknej rośliny.
W naszym Katalogu o Hortensjach szczegółowo omawiamy każdy gatunek hortensji i opisujemy metody rozmnażania i pielęgnacji tych pięknych krzewów. Jeśli jesteś miłośnikiem hortensji, to ten katalog został napisany dla Ciebie.
Rozmnażanie hortensji krok po kroku
Do rozmnożenia hortensji wystarczy już jedna gałąź rośliny z kwiatem. Wszystko zależy od tego, ile sadzonek chcesz uzyskać. Jeśli więcej niż kilka, przygotuj kilka pędów hortensji z kwiatem. Następnie zorganizuj podłoże do sadzonek – w szerokiej, dość płaskiej doniczce zmieszaj piasek z odrobiną torfu. Oprócz podłoża potrzebny też będzie oczywiście ukorzeniacz.
Wspomnianą gałąź hortensji potnij na kilka kawałków – około 10-cm. Tnij pod skosem ok. 1,5 cm nad liściem. Każda powstała w ten sposób sadzonka powinna mieć tylko jeden liść. Jeśli jest ich więcej na odcinku, który obcięliśmy, oderwij zbędne liście, tak aby pozostał na niej tylko jeden. Liść, który został przetnij na pół. Wszystko po to, aby zbytnio nie parował. Tak przygotowaną sadzonkę zanurz w ukorzeniaczu i wetknij w przygotowane wcześniej podłoże. Na głębokość 3-5 cm. Po wsadzeniu możemy lekko docisnąć podłoże do sadzonki, żeby ziemia nie odstawała zbytnio od rośliny.


Jak dbać o sadzonki hortensji?
Są dwie metody dbania o sadzonki hortensji.
Pierwsza z nich: pojemniki z sadzonkami hortensji ustawiamy w cieniu na zewnątrz i często zraszamy (nawet co godzinę, jeśli panuje upał).
Druga, wygodniejsza metoda: doniczkę z sadzonkami przykrywa się przezroczystym workiem foliowym i również regularnie zrasza. Woreczek foliowy sprawi, że potrzebna sadzonkom para wodna nie będzie uciekać. Tak zabezpieczona doniczka z sadzonkami może być przechowywana nawet na parapecie lub w innym zacienionym miejscu. My trzymamy sadzonki na zewnątrz i przykrywamy je inspektem.
Po dwóch miesiącach doniczki z sadzonkami (niezależnie od wybranej metody) będą pełne młodych korzeni hortensji. Po tym czasie nie musimy już tak często zraszać sadzonek, możemy zastosować nawóz, ponieważ podłoże, w którym posadzone są sadzonki, celowo jest ubogie w składniki odżywcze po to, aby młode korzenie rośliny intensywnie wypuszczały korzenie w celu ich poszukiwania.
Tak przygotowane sadzonki przetrzymujemy w chłodnym miejscu z dostępem do światła do połowy maja następnego roku. Oczywiście należy pamiętać o ich regularnym zraszaniu. Gdybyśmy jeszcze w tym samym roku posadzili sadzonki do gruntu, z pewnością zmarzłyby, ponieważ wszystko, co tworzy te młode rośliny jest świeże, delikatne i mogłoby sobie nie poradzić już przy pierwszym mrozie. Połowa maja następnego roku po ukorzenieniu to najbezpieczniejszy termin, aby posadzić takie sadzonki w miejsce stałe. Nie będzie już zagrożenia przymrozkami.

Wszystko, o czym napisaliśmy możecie również zobaczyć na filmiku instruktażowym powyżej.

Co dalej z hortensjami:
- Sadzonki przechowuj w pojemniku, w którym zostały ukorzenione w temperaturze dodatniej i nie zapominaj o regularnym podlewaniu oraz o tym, aby rośliny miały dostęp do naturalnego światła – weranda, ogród zimowy, budynek gospodarczy spełnią swoją rolę. Donice zabezpiecz przed przymrozkami.
- Można także sadzonki przesadzić do doniczki około 1,5-litrowej z dobrą ziemią kompostową i hodować do wiosny w domu lub w ogrodzie zimowym. Gdy pędy urosną do 20 cm i nie będzie widać pąków kwiatowych, to przytnij wszystkie pędy na 10 cm i czekaj aż zakwitną. Miesiąc po posadzeniu do doniczek zasil je nawozem. Wiosną – w obu przypadkach – można posadzić do gruntu.
Cieszę się ogromnie, że jakiś dobry duszek skierował mnie do Zielonego Pogotowia. Cały zespól (zaczynam od pań) Pani Michalina, Pani Kasia, Pan Piotr, i oczywiście nadzorujący i nie zastąpiony Pan Grzegorz Majda. Wszyscy państwo jesteście najlepsi .Na rynku jest tak dużo firm robiących swoje filmiki beznadziejnie, nie potrafiący udzielić dobrych rad, praktyk ponieważ sami nie mają doświadczenia. Dopóki starczy mi sił i zdrowia będę z Wami Zielone Pogotowie 🤗
Mój komentarz jest krótki, piszę tak od serca to co myślę. Zielone Pogotowie jest SUPER. ☺
Dziękujemy!
Jak szybko takie sadzonki zaczynają kwitnąć?
Witam wszystkich miłosników tych pieknych kwiatów
prosze o odp po jakim czasie od posadzenia nowych sadzonek hortensja zaczyna kwitnac….
ja swoja przygode z rozmnazaniem hortensji zaczełam w tym roku dostałam 2 łodyżki z kwiatem i zabrałam sie do dzieła po bardzo krótkim czasie w doniczce zobaczyłam las nowych lisci ……. zachecona tym sukcesem zdobywam nowe kwiaty i rozmnazam mam juz 5 duzych doniczek które przechowam przez zime czekajac z niecierpliwoscia na pierwsze kwiaty. serdecznie wszystkich pozdrawiam
Kwiaty powinny być już w tym sezonie
serdecznie dziekuje za odp. ciesze sie ze znalazłam taka strone na której znajde odp na kazde pytanie na tamat ukochanych kwiatow
Witam serdecznie i z góry przepraszam za swoją nachalność ….. ale nigdzie nie znajdę tak fachowej wiedzy i wyczerpujących odpowiedzi na temat hortensji jak u Państwa a widze ze na tą stronę zagladam tylko ja.
Obejrzałam i przeczytałam już chyba wszystkie artykuły i informacje na temat hortensji jakie dostępne są w internecie .
dostałam kilka gałazek hortensji od znajomej i wsadziłam je do skrzynek jest ich około 30 szt. czekam aż sie dobrze ukorzenią …… mam pytanie czy jeszcze w tym roku moge je przesadzić do osobnych doniczek i po ile sztuk młodych sadzonek mam wsadzac do doniczek tak aby była ładna i gesta nowa roslinka ale nie chce przesadzic z iloscia … oczywiscie roslinki zostawie w doniczkach schowane przez zime . i jeszcze jedno pytanie czy te nowe sadzonki beda na tyle silne i juz widoczne aby na przyszła wiosne wsadzic je wprost do gruntu ??.Dostałam niebieska hortensje a raczej fioletowa nie mam pjecia co sie dzieje bo umiera …. przesadziłam ja do gruntu i licze ze odżyje i przetrwa zime/ prosze o odp i pomoc ….. zaczynam swoja przygode z tymi pieknymi kwiatami i planuje ich miec całe mnóstwo . serdecznie pozdrawiam wasza wierna czytelniczka
witam serdeczniw prosze o pomoc … zasadziłam odnózki hortensji pieknie sie przyjeły i wypuściły nowe liscie wniosłam je do domu i mimo podlewania zaczynaja usychac liscie prosze o porade i pomoc co moze byc powodem takiej syt i jak mam uratowac swoje rosliny przyznam ze załamała mnie ta syt … bede wdzieczna za odp
Nagła zmiana temperatury im zaszkodziła. Proszę może wstawić w jakieś chłodniejsze miejsce? Mniej podlewać
Dzień dobry,
dziękuję za Waszą pracę, wszelkie porady i pomoc.
Zdarzyła mi się taka sytuacja: gałązka hortensji opierając się na ziemi wytworzyła korzonki! Korzonki jeszcze nie wrosły.
Czy można ją odciąć i przesadzić w inne miejsce? A jeśli tak, czy może zostać w ogródku, czy lepiej przetrzymać zimę w domu?
Ja moje hortensje ogrodowe i dębolistne własnie tak pozyskałem. Odciąłem pędy, na których pojawiły się korzenie. Przyciąłem o 2/3 i wsadziłem od razu w miejsce stałe. Trzeba pamiętać o podlewaniu.
To jest właśnie rozmnażanie przez odkłady. Mamy o tym filmy. https://www.youtube.com/watch?v=lBAaGxGTNYc
Serdecznie dziękuję za taką wyczerpującą odpowiedź – kiedy oglądam Wasze filmiki wszystko wydaje się łatwiejsze. Teraz wiem, że ten sposób dotyczy również hortensji i na pewno, na wiosnę wypróbuję.
Chciałabym jeszcze dopytać, nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam:
czy mogę jeszcze teraz – w sierpniu, odciętą i przyciętą o 2/3 gałązkę z korzonkami posadzić na nowe miejsce?
Czy lepiej poczekać i tak jak na Waszym filmie, w dołku przykryć ziemią gałązkę z korzonkami i dopiero w maju przyszłego roku odciąć i przenieść na nowe miejsce?
Można teraz odciąć.
Dziękuję!